motywacja

Motywacja do pracy bierze się przede wszystkim z autonomii pracowników, u doskonalenia swoich umiejętności oraz odpowiednich relacji ze współpracownikami. Oczywiście bez godziwej wypłaty Nie należy spodziewać się od człowieka, że będzie on z uśmiechem od ucha do ucha biegł do pracy. Motywacja zewnętrzna taka jak dobre wynagrodzenie, oczywiście również jest bardzo ważna. Niemniej jednak jest to motywacja, która nie jest tym wszystkim kluczowa. Wbrew pozorom pieniądze nie odgrywają tutaj najważniejszej roli. Sprawdź, w jaki sposób odpowiednio zmotywować się do pracy.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/motywacja-do-pracy-dlaczego-kasa-nie-jest-najwazniejsza/

Motywacja do pracy – od czego zacząć?

Jeżeli spełnisz trzy podstawowe potrzeby, Będzie ci się lepiej pracowało. Jakie są to potrzeby? Do takich potrzeb należą: 

• Potrzeba autonomii 

• Potrzeba mistrzostwa 

• Potrzeba dobrych relacji między współpracownikami

Taki model sprawdza się nie tylko w pracy, ale również w innych dziedzinach życia.

Potrzeba autonomii

Autonomia jest to inaczej wpływ na to co robimy. Dzięki niej kontrolujesz swoje działania oraz są one ważne. Jeżeli Twoje zadanie w firmie jest dosyć błahe, to musisz bardzo postarać się o poczucie takiej autonomii. Jednak nawet w najprostszym środowisku jest to możliwe. Jeżeli wykonujemy pracę, która jest bardzo często monotonna. Możemy spojrzeć na nią pod kątem użyteczność i dla innych ludzi. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, że dzięki temu że wykonaliśmy nasze zadanie, ktoś bezpiecznie mógł spędzić dzień. Dzięki takim myślom z pewnością przyjemniej będzie się nam pracować.

Potrzeba mistrzostwa

Dzięki niej będziemy mieli chęci do pracy. Poczujemy wówczas, że jesteśmy coraz lepsi w tym co robimy. Takie stopniowe ulepszanie swoich kompetencji, kiedy dodatkowo widzimy postępy, może być dla nas naprawdę motywujące. 

Bardzo łatwo jest zauważyć, że potrzeba autonomii i mistrzostwa równolegle się napędzają. Jesteśmy coraz lepsi w tym co robimy i zyskujemy do tego przekonanie, że dzięki nam coś staje się lepsze.

Relację ze współpracownikami

Z pewnością poczucie, że masz więź z innymi współpracownikami jest niezwykle ważna. Dobre relacje jest to więź przekonanie, że można na drugą osobę liczyć, ponieważ jesteście drużyną.

Jeżeli pracujesz w firmie, w której każdy traktuje się jako konkurencja, kwitnie donosicielstwo oraz zachowanie, które można nazwać potocznie “podkładaniem świń”, to z pewnością nie będziesz miał nawet chęci przekroczenia progu do pracy. Dlatego tak szalenie ważna jest dobra relacja z innymi współpracownikami.

Zobacz też: http://www.trenujsukces.pl/filmy-o-biznesie-tytuly-ktore-koniecznie-musisz-zobaczyc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here