Jak napisać CV?

Wiele młodych osób próbujących rozpocząć pracę zarobkową boryka się z problemem jak napisać CV bez doświadczenia. Większość ludzi boi się, że jego pismo będzie mało czytelne, nieatrakcyjne czy wręcz dyskwalifikujące dla przyszłego pracodawcy. Pierwsze podanie, pisane do pierwszego pracodawcy, nastręcza wielu trudności dla młodego człowieka. Zastanawiasz się co ująć w curriculum vitae (CV).
Jest to swego rodzaju życiorys, ale nie musi on być artystyczny, ujęty w kwieciste słowa czy wydumany. Sprawa jest o wiele prostsza, kiedy mamy w swoim dorobku przebieg jakiejś wcześniejszej pracy, kursy językowe czy szkolenia. Można wtedy takie osiągnięcia po prostu wypunktować. Wiadomo, że sam wygląd naszego c.v. też zwraca uwagę osoby, która może być naszym przyszłym pracodawcą.
A zatem jak napisać CV bez doświadczenia?
Warto wypisać swoje atuty takie jak sumienność , szybkie uczenie się, dyspozycyjność itd. Zgromadź również swoje świadectwa, często sam typ szkoły, którą ukończyłeś jest Twoim atutem. Kiedy zbierzesz wszystkie podstawowe informacje o sobie i swoim wykształceniu, można zabrać się za pisanie swojego CV. Skorzystaj z internetu i sprawdź jak wyglądają najpopularniejsze szablony do tworzenia tego rodzaju podań. Są one często okraszone delikatną grafiką czy znakiem wodnym, który ma na celu uatrakcyjnienie wyglądu Twojego dokumentu. Trzeba przyznać, że kilka prostych, kolorowych linii czy jakaś forma tabelki podnoszą znacząco estetykę Twojego dokumentu.Kiedy masz już zgromadzone wszystkie dane zacznij je po prostu wprowadzać do szablonu, lub stwórz własny, unikatowy projekt. Większość pracodawców zna na pamięć typowe szablony, więc ciekawym zabiegiem będzie stworzenie czegoś od podstaw. Będzie to świadczyło o Twoim podejściu do tematu, pokarze, że nie idziesz utartym szlakiem, jesteś kreatywny i twórczy. Dobre CV musi posiadać następujące elementy:
1: Twoje dane: imię, nazwisko, miejsce i data urodzenia, adres zamieszkania.
2: Posiadane wykształcenie – w tym miejscu po prostu wymień wszystkie szkoły, które ukończyłeś, podając pełną nazwę szkoły, adres szkoły oraz lata w jakich uczęszczałeś. Przykładowo:
1) 2000 – 2006 – Publiczna Szkoła Podstawowa imienia Mikołaja
Kopernika w Krakowie, ul. Marjacka 11, 00-1000 Kraków.
2) 2006 – 2009 – Publiczne Gimnazjum Sportowe imienia Adama
Małysza w Krakowie, ul. Staromiejska 22, 00-1000 Kraków.
W przypadku ukończenia szkoły wyższej koniecznie należy podać
uzyskany stopień naukowy: inżynier, licencjat, magister… Jeżeli
najpierw uzyskano stopień licencjata, a później magistra, to też należy
to uwzględnić, pokaże to teoretycznemu, przyszłemu pracodawcy
Twoje zaangażowanie i chęć podnoszenia zdobytych wcześniej
kwalifikacji.
3: Dodatkowe kursy i szkolenia. W tym punkcie, wypisz dosłownie wszystko co udało Ci się zdobyć. Kurs pierwszej pomocy, szybkiego pisania na klawiaturze, prawo jazdy (jakie kategorie), obsługa sieci komputerowych, certyfikaty językowe, czy kurs kierowcy wózków widłowych. Wyszczególnij wszystko! Nawet coś co według Ciebie nie zgadza się z profilem firmy, do której aplikujesz, może w przyszłości okazać się całkiem dobrym plusem dla Ciebie!
4: Swoje atuty i preferencje. Tutaj prawdziwe pole do popisu dla Twojej kreatywności, bądź rzeczowości. Napisz jaki jesteś, jak się postrzegasz, co uważasz za swoje plusy, a nad czym pracujesz, żeby wyeliminować niedociągnięcia. Słowa “klucze”: dyspozycyjność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, kreatywność, chęć podnoszenia kwalifikacji, warto opisać swoje hobby lub sporty, które uprawiamy, bo na to też zwraca uwagę osoba zatrudniająca, jeżeli uprawiasz sport indywidualny, niezespołowy to znaczy, że jesteś raczej samotnikiem i to niezbyt dobrze o Tobie świadczy. Lepiej napisać, że chętnie grasz w piłkę nożną, siatkówkę czy koszykówkę, pokazuje to, że dobrze odnajdujesz się w zespole i potrafisz współpracować z ludźmi. Mała rzecz, ale bardzo dużo mówi o człowieku i dobry rekruter potrafi to wychwycić. Dlatego warto zwrócić uwagę na takie “drobnostki”. Teraz już wiesz jak napisać CV bez doświadczenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here