Jak wybrać idealne i darmowe konto w banku?

Obecnie trudno jest się obejść bez posiadania konta bankowego. To już nie te czasy, kiedy wypłatę od pracodawcy dostawało się do “ręki”. Teraz zwykle odbywa się to poprzez przelew. Jest to znacznie wygodniejsze, bo później łatwiejsze jest prowadzenie dokumentacji czy sprawdzenie historii przelewów. Więc teraz każdy z nas zwykle posiada albo będzie chciał założyć konto bankowe.

Większość z nas nie lubi przepłacać i dlatego wybierze konto bankowe, które będzie tanie w prowadzeniu. Jeśli dobrze się poszuka, to można nawet znaleźć darmowe konta, które są najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku. Jak to jest możliwe, że konto jest darmowe? Różnie bywa, często w taki sposób banki chcą po prostu zachęcić nowych klientów do otwarcia rachunków u nich. Możliwe, że jeśli będziemy zadowoleni z naszego darmowego konta, to później zechcemy skorzystać z innych usług, które są już odpowiednio płatne. Jeśli będziemy mieli dobre skojarzenia z danym bankiem, w którym mamy swoje konto to możliwe, że gdy będziemy chcieli wziąć kredyt, to właśnie o tym banku pomyślimy w pierwszej kolejności. Taka inwestycja w klientów jest dobrym rozwiązaniem, które jest stosowane przez wiele banków. Dlatego raczej nie powinniśmy mieć problemów z tym, aby znaleźć bezpłatne, odpowiednie konto dla siebie.

Jednak często można się spotkać z darmowymi kontami, które takie są, ale tylko z nazwy… Często jest to naciąganie i tandetna reklama. Musimy dokładnie czytać wszelkie warunki umowy, którą podpisujemy. Czasami na takim “darmowym” koncie można w skali roku wyjść gorzej niż przy innych, zwykłych opcjach, za które trzeba zapłacić.

Musimy także rozróżnić pewne sprawy. Zwykle w bankach, jeśli mamy do czynienia z pojęciem darmowego konta to chodzi o to, że samo prowadzenie rachunku w danym banku jest bezpłatne. Więc nie oznacza to, że wykonywanie przelewów (a już na pewno natychmiastowych) będzie za darmo. Kolejny koszty dodatkowe związane z takim kontem to miesięczna opłata za kartę debetową. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić posiadanie konta bez karty, dzięki której można wygodnie płacić. Zresztą zwykle jest ona automatycznie wyrabiana razem z tworzeniem konta. Kolejne wydatki to wypłaty i wpłaty z bankomatów, które mogą być obciążone dodatkowymi kosztami. Często zapłacimy także za skorzystanie z płatności telefonicznej czy w placówce banku. Istnieje jeszcze wiele sposobności, aby nasze darmowe konto było bardzo nieopłacalne dla nas.

Zatem co zrobić, jeśli chcemy mieć w pełni darmowe konto wraz z dużą ilością funkcjonalności? Jeśli dobrze się rozejrzymy na rynku to możliwe, że znajdziemy coś, co nas w pełni zadowoli. Jeśli dobrze się rozejrzeć to znajdziemy na rynku takie oferty, które nie tylko mają darmowe prowadzenia konta, ale także płatności online, wypłaty z bankomatów, utrzymanie karty debetowej i wykonywanie zwykłych przelewów – czasami jest nawet możliwość wykonania kilku przelewów błyskawicznych w miesiącu! Z pewnością bardzo warto zrobić gruntowne rozeznanie ofert i wybrać tę najbardziej “darmową”. Dzięki temu w ciągu roku poczynimy znaczne oszczędności. Może wydawać się, że jeśli będziemy płacić jakieś drobne kwoty za prowadzenie konta, to jakoś na tym dużo nie stracimy. Jednak takie myślenie nie sprzyja naszemu portfelowi. Małe kwoty mają tendencję do namnażania się.

Przykładowo: jeśli prowadzimy darmowe konto, ale miesięcznie za utrzymanie karty debetowej płacimy 15 zł a za każdy przelew 3 zł, za wypłatę z bankomatu 5 zł prowizji to już tych wydatków robi się całkiem sporo. Załóżmy, że w ciągu miesiąca korzystamy z karty debetowej normalnie, wypłacimy 3 razy gotówkę z bankomatu oraz zrobimy 4 przelewy, aby opłacić bieżące rachunki na dany miesiąc. Czyli będzie to 15 zł za kartę, do tego dodajemy 12 zł za przelewy oraz 15 zł za wypłaty gotówki z bankomatu. Razem w skali miesiąca daje to nam 42 zł. Całkiem sporo jak za konto, które miało być darmowe? Mało tego. To tylko miesiąc. Dlatego policzmy, ile wydalibyśmy dodatkowo w skali całego roku. 42 zł razy 12 miesięcy to: 504 zł. Warto poszukać w pełni darmowego konta, które nas zadowoli niż wydawać dodatkowe pieniądze tak jak w przykładzie powyżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here