Wiele osób myśli o tym, aby rozpocząć przygodę z własną działalnością gospodarczą jako alternatywę dla pracy na etacie. Oczywiście najważniejszy jest pomysł na to, czym chcielibyśmy się zająć. Niemniej jednak, aby wszystko odbywało się zgodnie z literą prawa, potrzebna jest także właściwa rejestracja spółek. Załatwianie wszystkich formalności w pojedynkę niejednego może przyprawić o ból głowy. Na szczęście można także skorzystać z niezawodnego rozwiązania, jakim jest pomoc ekspertów w rejestracji spółki.
Rodzaje spółek w Polsce
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka z o.o.) to numer jeden, jeśli chodzi o rodzaj form prowadzenia własnej działalności gospodarczej w Polsce. Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których Polacy tak chętnie decydują się na jej założenie. Niemniej jednak, obok tego rodzaju prowadzenia działalności gospodarczej, istotne miejsce zajmują także:
- jednoosobowa działalność gospodarcza
- spółka jawna.
Co ciekawe, rejestracja spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (w tym jednoosobowej działalności gospodarczej) oraz jawnej stanowią blisko 99% spośród wszystkich form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Do innych popularnych rodzajów spółek rejestrowanych w Polsce należą;
- Spółka akcyjna,
- Spółka komandytowa,
- Spółka komandytowo-akcyjna,
- Spółka partnerska,
- Spółka cywilna.
Co wyróżnia Spółkę z o.o.?
Niewątpliwie główny atutem tej formy działalności jest ograniczona odpowiedzialność prawna, jeśli nie wywiążemy się z jakichś zobowiązań względem innych. W praktyce wygląda to tak, że w przypadku jakichkolwiek kłopotów (np. zadłużenia) odpowiada się za nie dokładnie w takim stopniu, ile wyniósł wkład podczas dokonywania rejestracji spółki. Spółka może bowiem mieć różną ilość wspólników, ale może także od początku być jednoosobową działalnością gospodarczą. Niewątpliwie jest to jednak jedna z korzystniejszych i bezpieczniejszych form zakładania własnego biznesu.
Jak zarejestrować spółkę?
Zazwyczaj rejestracja spółki w kraju wiąże się z przejściem przez szereg formalności, na które składają się m. in.: umowa spółki, akt notarialny, wpis do KRS, założenie rachunku bankowego, prowadzenie księgowości. Gdy już uda się zarejestrować spółkę, czeka nas kolejne zadanie, z którym musimy się zmierzyć, czyli sprawna obsługa korporacyjna spółek. Możemy jednak skorzystać z pomocy firmy, której doświadczeniu pracownicy poprowadzą nas przez cały proces rejestracyjny, a także posłużą wsparciem w późniejszej obsłudze korporacyjnej.