Pellet, rozdrobniona biomasa, trociny czy zrębki to przykłady alternatywnych paliw, które zaczynają wypierać gaz i węgiel. Przede wszystkim są to materiały ekologiczne odnawialne i łatwe do pozyskania. Przykładowo zrębki często bowiem stanowią tzw. odpad poprodukcyjny. Firmy, które na co dzień zajmują się obróbką drewna, wytwarzają bardzo duże ilości takich odpadów, które można efektywnie wykorzystać np. jako paliwo służące do ogrzania domu jednorodzinnego. Żeby jednak wszystko działało jak należy, potrzebne jest także odpowiednie urządzenie. Kotły na zrębki wielopaliwowe z automatycznym systemem podawania paliwa to inwestycja, która na pewno się zwróci, ponieważ pozwoli skutecznie ogrzać pomieszczenia, a przy okazji zadbać o poprawę stanu klimatu naszej planety. Mniejsze kotły można nabyć już na kilkadziesiąt tysięcy złotych, co więcej, ekologiczny charakter inwestycji sprawia, że możemy w tym przypadku liczyć także na rządowe dotacje.
Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się kupić kotły wielopaliwowe?
Kotły z dotacją czyste powietrze
Jeżeli interesują nas kotły wielopaliwowe na zrębki, które możemy kupić w systemie rządowej dotacji, warto zwrócić uwagę na to, jaką klasę emisyjności ma kocioł. Okazuje się bowiem, że kotły na zrębki mogą upoważniać do uzyskania takiego samego dofinansowania, jak w przypadku kotłów na pellet, jeżeli klasa ich emisyjności wynosi 5. Rządowa dotacja czyni zakup kotła bardziej przystępnym cenowo.
Budowa kotła wielopaliwowego z podajnikiem na zrębki
Kotły wielopaliwowe nie należą do kompaktowych urządzeń. Potrzebują zatem nieco większej przestrzeni, co warto mieć na uwadze. A jak zbudowany jest taki kocioł z podajnikiem? Przede wszystkim posiada dodatkowe wzmocnienie przekładek na zrębki. Specyficznie uzwojony jest także ślimak, a sam zasobnik paliwa, palnik czy podajnik są zauważalnie większe, niż w tradycyjnych kotłach. Wszystko to wynika z faktu, że zrębki jako paliwo są po prostu mniej kaloryczne i żeby dobrze się spalały oraz mogły efektywnie ogrzać pomieszczenia, potrzebują nieco większego kotła o większej mocy.
Zalety kotła z podajnikiem na zrębki
Nie ma wątpliwości, że kotły na zrębki niosą za sobą wiele korzyści, a do najważniejszych z nich należą:
- łatwa dostępność paliwa i niskie koszty ogrzewania,
- wysoka efektywność ogrzewania,
- mała awaryjność najlepszej klasy kotłów (automatyka posiada dodatkowe zabezpieczenia),
- całkowite zautomatyzowanie procesów.
Kotły na zrębki to także urządzenia, które przyczyniają się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń i finalnie lepszego stanu naszej planety.