Zakładanie firmy

Wiele osób nie chce zdecydować się na pracę na etacie, czyli na prace najemną. W nosie mają też umowy zwane “śmieciówkami” (czyli cywilnoprawne umowy: o dzieło i umowy zlecenie). Marzą o tym, by być sobie samym szefem, by stworzyć coś zyskownego, własnego, co będzie świadczyło o nich i będzie stanowić źródło dochodu nawet, gdy sami już nie będą pracować.
Osoby takie już od szkolnych lat planują założenie własnego biznesu, rozwijanie własnej marki. Ale jak założyć własną firmę? Czy to skomplikowane, męczące? Czy jest długotrwałe?
Obecnie już nie tak bardzo, jak jeszcze kilka lat temu. Zostało uproszczone.
Po pierwsze należy udać się do urzędu miejskiego. Tam składa się zgłoszenie o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG-1). Formularz ten zawierać musi następujące dane: imię i nazwisko przyszłego przedsiębiorcy, nazwę firm (opcjonalnie), nr ewidencyjny PESEL przedsiębiorcy, adres zamieszkania przedsiębiorcy, adres siedziby firmy, rodzaj działalności określony zgodnie z symbolami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), miejsce wykonywania działalności, datę rozpoczęcia działalności.
Dokument CEIDG-1 jest jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON, zgłoszeniem do Urzędu Skarbowego, zgłoszeniem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ewentualnie KRUS).
Przy zgłoszeniu DG należy przedstawić swój dokument tożsamości i uiścić opłatę – wynosi ona 100 zł. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, zgłoszenia do ewidencji dokonuje każdy ze wspólników, wnosząc osobno opłatę.
Należy przemyśleć, jaką postać prawną ma mieć nasze przedsiębiorstwo. Czy chcemy mieć jednoosobową działalność gospodarczą czy może spółkę. Koniecznie należy wziąć pod uwagę także to, że niedawno w Polsce wprowadzono możliwość prowadzenia niezarejestrowanej działalności gospodarczej. Działalność taką można prowadzić, tylko spełniając pewne ściśle wymienione w przepisach warunki. Przede wszystkim nasz zysk miesięczny nie może przekraczać połowy minimalnej płacy miesięcznej. Powinniśmy również prowadzić ewidencję sprzedanych produktów czy wyświadczonych usług.
Na prowadzanie własnego przedsiębiorstwa decyduje się coraz więcej młodych osób. Myślą o tym już w szkole – są tacy, którzy już w podstawówce zaczynają mieć pierwsze pomysły na swój przyszły biznes. Dlaczego wiele młodych osób myśli o swoich przedsiębiorstwach i realizuje ten cel, a inni tego nie robią? Z uwagi na przedsiębiorczość. Ta cecha charakteru może nie jest konieczna, ale bardzo ułatwia prowadzenie własnego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcze osoby są energetyczne, pełne chęci, zapału, kreatywne – sypią pomysłami jak z kapelusza. Nie zawsze jednak są zorganizowane. Dlatego powinny dobrać się z kimś poukładanym, zdyscyplinowanym w parę i założyć spółkę osobową.
Niezależnie od tego, na jaką formę prawną naszej firmy się zdecydujemy, musimy przejść przez etap formalności. Przy zakładaniu działalności wybrać powinniśmy: właśnie formę prawną, formę opodatkowania, kody PKD, czyli w jakiej branży działać będzie nasze przedsiębiorstwo, wzór pieczątki firmowej, biuro rachunkowe, które prowadzić będzie księgowość naszej firmy,bank, w którym otworzymy rachunek firmowy.
Formy opodatkowania, jakie są do wyboru (jednak nie zawsze spośród wszystkich możemy wybierać dla naszego biznesu) to: PIT, CIT, ryczałt oraz karta podatkowa.
Samo przejście przez etapy tych wszystkich formalności związanych z założeniem własnej firmy nie powinno zająć zbyt dużo czasu. Nie na darmo zostało to niedawno uproszczone. Po kilku dniach od pierwszych czynności możemy się cieszyć własną firmą. I wówczas dopiero zaczną się problemy, komplikacje. Prowadzenie własnej firmy nie jest bowiem proste. Musimy postępować rozważnie, z głębokim zastanowieniem się – żeby w ostatecznym rozrachunku utrzymać nasza firmę na rynku. Trzeba zapewnić sobie dochody, a więc klientów chętnych na twoje produkty czy usługi. Warto postawić także na promocję firmy – by jak najwięcej osób dowiedziało się o niej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here