Pożyczki pozabankowe- plusy i minusy

Każdemu z nas może powinąć się noga. Czasem każdy ma problemy finansowe, długi. Często wtedy banki odmawiają nam udzielenia pożyczki czy kredytu i wtedy zaczynają się schody. Banki sprawdzają naszą historię kredytową, a czasem opóźnienie z choćby jedną ratą skreśla nas z listy ludzi zdolnych do zaciągnięcia kolejnej pożyczki. Wtedy w naszej głowie pojawia się pomysł o wzięciu pożyczki pozabankowej. Takich na rynku jest pełno. Firmy pozabankowe mocno rywalizują o klientów. Mimo, że ponoszą ryzyko iż taki człowiek będzie spłacał zaciągnięte zobowiązanie to jest to dla nich opłacalne. Ale czy dla nas również?
Plusy zaciągnięcia pożyczki u firm pozabankowych:
– bardzo mało formalności- zazwyczaj wystarczy dowód osobisty, dostęp do internetu i wypełnienie wniosku o pożyczkę,
– pieniądze są szybko wypłacone- wypłata gotówki następuje w bardzo krótkim czasie od jej zaciągnięcia. Czas wypłaty zależy zazwyczaj jedynie od tego, w jakim banku pożyczkobiorca posiada swoje konto bankowe,
– pożyczka na dowolny cel- taką pożyczkę można zaciągnąć na cokolwiek chcemy. Nikt nie sprawdza prawdy naszych intencji. We wniosku możemy zaznaczyć cokolwiek, nawet, że jest to pożyczka na spłatę innych zobowiązań, nie czyni nas to przegranych.
– brak poręczycieli- zazwyczaj większość instytucji pozabankowych nie wymaga od nas czyjegoś poręczenia, że będzie on spłacał za nas dług w razie jakiś problemów.
Na pewno główną zaletą jest to, że taką pożyczkę możemy wziąć nie ruszając się z domu. Wystarczy mieć dostęp do internetu, to z pewnością zachęca potencjalnych klientów.
Minusy pożyczek pozabankowych:
– krótki okres spłaty- zasadniczym minusem jest to, że nie możemy zaciągnąć pożyczki na długi okres tak jak w normalnym banku. Okres spłaty pożyczki pozabankowej zazwyczaj nie przekracza 60 dni czyli dwóch miesięcy
– niewielka kwota pożyczki- żadna firma pozabankowa nie udzieli nam większej pożyczki niż do czterech tysięcy złotych. W przypadku większej pożyczki nasze konto w Biurze Informacji Kredytowej jest wnikliwie sprawdzane i pożyczka nie zostaje udzielona. Należy także pamiętać, że wysokość pożyczki niezależnie od jej kwoty jest badana pod kątem wysokości dochodów osiąganych w gospodarstwie domowym.
– łatwo można popaść w kłopoty finansowe- nigdy dobrym pomysłem nie jest spłata długów poprzez kolejne zadłużenie. Jednak jeśli wydaje nam się, że nie mamy innego wyjścia lepiej jeszcze raz dobrze przemyśleć inne rozwiązania.
– wysokie oprocentowanie- firmy pozabankowe właśnie na tym zarabiają. Oprocentowanie pożyczek pozabankowych jest kosmiczne i nie zawsze jesteśmy informowani o tym przy wypłacie pieniędzy. RRSO wynoszące zazwyczaj od kilkudziesięciu procent do nawet tysiąca jest bardzo wysokim procentem. Biorąc pod uwagę takie oprocentowanie zaciągając pożyczkę na na przykład 1000 złotych oddać musimy 3000 i to w 30 lub 60 dni.
Szybka pożyczka dla zadłużonych! Takie hasła z pewnością przyciągają klientów. Zwłaszcza tych, którzy z finansami stoją pod ścianą, potrzebują na rachunki, jedzenie czy lekarstwa.
Jednak zawsze przy zaciągnięciu takiej pożyczki warto się zastanowić czy to aby na pewno rozwiąże nasze problemy, czy damy radę taką pożyczkę spłacić i czy nie istnieje jakieś inne, bardziej korzystne dla nas rozwiązanie.
Być może mamy w rodzinie kogoś, kto dysponuje większą ilością gotówki i mógłby na niedługi czas oczywiście bez odsetek pożyczyć nam brakującą kwotę.
Jeśli nie mamy jednak innego wyjścia warto chociaż przed wybraniem pożyczki pierwszej z listy poczytać na ich temat. Firmy pozabankowe zazwyczaj udostępniają informacje na temat swojej pomocy aczkolwiek drobnym druczkiem, by nie zniechęcić klientów do skorzystania z ich oferty.
Warto jednak poświęcić chwilę o poczytać o tym, która pożyczka będzie dla nas najkorzystniejsza, która ma najniższe oprocentowanie, najdłuższy okres spłaty i w miarę przystępne warunki.
Jak każdy kredyt czy pożyczka pożyczki pozabankowe mają swoje plusy i minusy. Za każdym razem jednak trzeba przeanalizować jej dobre i złe strony, by nie popaść w jeszcze większe kłopoty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here