Oszczędzanie to dobry nawyk

Powodów, dla których powinniśmy oszczędzać pieniądze jest wiele. Zbudowanie tzw. “poduszki finansowej” zapewni nam spokojne życie, a nagły i nieplanowany wydatek nie spędzi więcej snu z powiek. Ile razy zdarzyło się, że awaria samochodu, choroba czy inne zdarzenie zrujnowało domowy budżet? Regularne oszczędzanie nawet niewielkich kwot pozwoli na pokrycie takiego wydatku z odłożonych wcześniej pieniędzy.
Wielu z nas uważa, że nie ma z czego oszczędzać. Jest to nieprawdą, ponieważ każdy może sobie pozwolić na odłożenie choćby niedużej kwoty każdego miesiąca- 5%-10% przychodów nie powinno obniżyć komfortu życia. Ważne jest, żeby zrobić to zaraz po wpłynięciu pieniędzy na konto, zgodnie z zasadą, że najpierw płacimy sobie. Nie ma co liczyć na to, że na koniec miesiąca zostaną nam jeszcze wolne środki.
Aby zwiększyć swoje oszczędności, warto postarać się o podwyżkę albo znaleźć dodatkową pracę, a zyskane w ten sposób pieniądze regularnie odkładać. Trzeba strzec się inflacji stylu życia, czyli zwiększenia swoich wydatków wraz ze wzrostem pensji. Można poszukać również oszczędności w rachunkach i abonamentach. Zmiana operatora czy wyciąganie wtyczek z gniazdka z pewnością zaprocentuje dodatkowym zastrzykiem gotówki. Dobrym pomysłem jest również zrobienie generalnych porządków w mieszkaniu i wyprzedaż zbędnych rzeczy. Większość z nas ma w szafach rzeczy, których nigdy nie założyliśmy. Niech zatem służą komuś innemu. Sprzedać można również książki, płyty, nieużywany sprzęt czy meble.
Kiedy już odłożymy pewną kwotę, warto zastanowić się jak ją zainwestować. Odkładanie do przysłowiowej skarpety nie jest dobrym pomysłem. Pieniądze wtedy nie zarabiają nawet na pokrycie inflacji, czyli tracą na wartości. W takim razie gdzie ulokować pieniądze? Dla osób mniej doświadczonych dobrym pomysłem na początek swojej drogi do wolności finansowej jest lokata bądź konto oszczędnościowe. Nie możemy liczyć na duże zyski, ale jest to bezpieczny sposób na trzymanie oszczędności. Konto oszczędnościowe jest na ogół niżej oprocentowane ale przez cały czas mamy dostęp do swoich pieniędzy i możemy je w każdej chwili wypłacić, na przykład kiedy pojawi się jakiś niespodziewany wydatek. Plusem jest też możliwość kolejnych wpłat na konto, przez co z każdym miesiącem będą naliczane odsetki od wyższej kwoty. Warto korzystać z okresowych promocji bankowych, w których oferowane jest wyższe oprocentowanie. Pomocne bywają również internetowe porównywarki ofert większości banków. Osoby, które swoje oszczędności mogą zamrozić na kilka miesięcy, nie chcąc ryzykować ich utraty, polecane są lokaty bankowe. Zysk z lokaty jest większy niż na koncie oszczędnościowym. Minusem jest brak możliwości podjęcia środków przed końcem lokaty. W razie nagłej potrzeby wypłaty przepadną odsetki. Również w przypadku lokat z pomocą przychodzą nam internetowe rankingi.
Doświadczone osoby mają znacznie większe pole do popisu. W krótkim czasie mogą wiele zyskać i pomnożyć swoje oszczędności. Inwestować można w akcje i obligacje, w waluty czy złoto. Ryzyko wiąże się jednak z możliwością straty części lub całości zgromadzonych środków.
Jedną z najbezpieczniejszych inwestycji jest zakup nieruchomości. Możliwości jest wiele- można kupować mieszkania wymagające remontu a po jego przeprowadzeniu sprzedać je z zyskiem. Można również kupić mieszkania, które następnie zostaną wynajęte. Dobra lokalizacja powinna zapewnić lokatorów na kolejne lata. Taka inwestycja obarczona jest minimalnym ryzykiem a z pewnością zapewni stały dochód przez kolejne lata.
Nie należy zapominać, że warto inwestować także we własny rozwój.Szkolenia, kursy i studia podyplomowe to jedne z najlepszych inwestycji, jakie można zrobić. Dodatkowe umiejętności mogą w przyszłości zaprocentować wzrostem dochodów i w realny sposób przyczynić się do powiększenia oszczędności. Warto pamiętać również, żeby nie popadać w skrajności. Nie warto rezygnować z wakacji i odpoczynku, oszczędzać na zdrowiu czy kupować najtańsze przedmioty. Może się to zemścić większymi wydatkami i zrujnować nasze oszczędności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here