Wirtualne biuro, jest określeniem, które w języku angielskim, brzmi w całości Virtual Office i którego zadania, nie różnią się zbytnio od tych, jakie typowe są dla biur, zarządzanych w tradycyjny sposób. Zasadnicza różnica, tkwi w wyposażeniu oraz przyjmowanej przez nie, innej formie pracy. Wirtualne biura, pojawiły się już w latach 60 tych zeszłego wieku. Początkowo, przyjęły one postać, biur serwisowych. Ich funkcjonowanie, uległo znacznym przeobrażeniom, związanym z rozwojem współczesnej technologii oraz samej, sieci Internet.
WIRTUALNE BIURO, CZYLI E-OFFICE W PRAKTYCE.
Jakie cechy charakteryzują ten rodzaj działalności? Na pewno jedną z nich, będzie outsourcing obsługi biurowej. Outsourcing, polega na tym, że ze strefy organizacyjnej administracji biurowej, wydziela się niektóre jej funkcje, które cechuje samodzielności oraz możliwość realizacji. Następnie funkcje te, są przekazywane innym podmiotom stanowiącym część przedsiębiorstwa, by te, mogły się podjąć ich wykonania. Metoda outsourcingu, umożliwia rozbicie procesu zarządzania, na co najmniej dwa elementy oraz ich lepsze sprecyzowanie i uściślenie, w oparciu o wyznaczone z góry cele. Biuro w postaci stacjonarnej czy też wirtualnej, zawsze stanowić będzie, element elastycznej przestrzeni roboczej, ponieważ samo pojęcie office, umożliwia zastosowanie tego rodzaju konotacji. Przestrzeń ta, umożliwia prowadzenie podjętych przez pracowników działań i wykonywanie zleconej im przez szefa czy też działy zarządzające firmą, pracy. W sytuacji, gdy wirtualne biuro Wrocław, jest jednoosobowe, strefa decyzyjna, nie jest oddzielona od reszty, podejmowanych przez nas czynności administracyjnych czy też biurowych. Pamiętać jednak warto i o tym, że słowo “administracja”, posiada większy związek i konotację, z pojęciem zarządzania firmą i bezpośrednią formą podejmowania decyzji, niż prace biurowe, jako rodzaj wykonywanych przez nas czynności i ograniczonych po przez swój zakres, codziennych zadań.
CO WYRÓŻNIA BIURA, PROWADZONE ONLINE.
Wirtualne biura, zwykle wyróżnia to, że dostępna im przestrzeń robocza, jest do tego stopnia elastyczna, iż umożliwia prowadzenie prac, opartych na kombinacjach poszczególnych zadań, które stanowią również formę usług. O tym, jaki kształt przybierze ta kombinacja, a zatem i podejmowane z góry przez e-biuro, strategie działania, decyduje organizacja wirtualnej przestrzeni. Kolejny wyróżnikiem biura online, jest przyjęta przez nie technologia, którą rozumieć możemy jako rodzaj, służących wykonywanym przez nas czynnością, narzędzi pracy. Wielkim plusem biur wirtualnych, jest na pewno brak kosztów, jakie zwykle wiążą się z wydatkami ponoszonymi za dzierżawę miejsca wynajmu. Ta sytuacja, na pewno umożliwia nam zaoszczędzenie wydatków posiadanego kapitału, a tym samym uniknięcie kosztów inwestycyjnych. Dziś kompetencje biur wirtualnych, daleko przekraczają możliwości o jakich mogą pomarzyć, przedsiębiorstwa gorzej zorganizowane i te, które nie zdecydowały się na przebranżowienie trybu, swojej dotychczasowej pracy. Warto jest jednak mieć na uwadze i to, że sam zakres kompetencji nie zawsze łączy się w sposób bezpośredni z posiadanym przez firmę majątkiem czy jej bezpośrednim zyskiem finansowym.