Wiele osób dorosłych żałuje teraz tego, że poszło na takie a nie inne studia. Dopiero z czasem człowiek jest w stanie dostrzec pewne błędy, których się popełnił, a które najczęściej przytrafiają się jednak w okresie młodości. Niby wybór złego kierunku nie jest największą tragedią życiową, bo zawsze można go już w trakcie edukacji zmienić bądź po uzyskaniu dyplomu raz jeszcze podjąć się wyższego kształcenia, ale jednak dużo wygodniejszą opcją jest automatyczne zapisanie się na takie studia, które rzeczywiście coś człowiekowi dadzą. Coraz częściej młodzi ludzie nie wybierają ich wyłącznie na podstawie średnich wysokości pensji uzyskiwanych przez przedstawicieli konkretnych branż zawodowych. Wolą raczej kształcić się w takim kierunku, który ich samych zajmuje i na którym mogą uczyć się nawet od rana do nocy, bo zdobywają wiedzę z zakresu ich osobistych pasji. Dla niektórych taką pasją może być kryminalistyka studia. Zdecydowanie wydają się one ciekawe, fascynujące i nawet nieco tajemnicze. Zainteresują wszystkich miłośników thrillerów i kryminałów, zaczytujących się w powieściach o morderstwach i niewyjaśnionych sprawach. Każdy, kto regularnie sięga po takie dzieła literackie, w głębi duszy marzy przecież o tym, aby samemu wejść w rolę znanego detektywa lub kryminologa. Chce sam brać udział w tych najbardziej przerażających sprawach, łapać morderców i oszustów, dochodząc ostatecznie do prawdy. A czy kryminalistyka studia rzeczywiście na tym polegają? Czy życie absolwentów tego kierunku naprawdę przypomina losy literackich i filmowych bohaterów?
Oczywiście kryminalistyka ściśle łączy się z samą przestępczością, dlatego po takich studiach człowiek na ogół często ma do czynienia z dziwnymi sprawami, których tłem nierzadko jest jakaś zbrodnia – niekoniecznie morderstwo, ale np. gwałt bądź rabunek. Głównym zadaniem kryminologów jest jednak zbieranie samych dowodów. Nie wygląda to wcale tak jak na filmach czy tak jak jest opisywane w książkach. W rzeczywistości praca kryminologa bywa żmudna, powtarzalna, a czasem wręcz… nudna, kiedy kryminolog musi przez kilkanaście godzin studiować kolejne akta i dokumenty w poszukiwaniu tej jednej kluczowej dla sprawy informacji. Z pomocą specjalistycznych narzędzi zajmuje się po prostu zbieraniem dowodów, co potrafi trwać całymi miesiącami. Oczywiście w tym czasie kryminolodzy dokonują również oględzin miejsca zbrodni, zapoznają się z ofiarami, starają się poznać przeszłość poszkodowanych i po prostu analizują każdy najmniejszy nawet trop, który mógłby ich doprowadzić do rozwiązania sprawy. Należy jednak od razu zaznaczyć, że kryminalistyka studia nie są tym samym co studia z kryminologii. To właśnie te drugie skupiają się głównie na samych sprawcach i głębiej wchodzą w psychologię przestępstw. Praca absolwenta kryminalistyki ma natomiast typowy charakter badawczy. Polega głównie na szukaniu i analizowaniu dowodów. Nieraz nie jest więc aż tak fascynująca, jak to się większości ludzi wydaje.
Skoro więc już nawet praca absolwentów kryminalistyki bywa bardzo schematyczna i nieraz nudna, studiowanie na tym kierunku nierzadko też staje się męczące. Do analizy dowodów potrzebne są bowiem praktyczne umiejętności. Współczesna kryminalistyka aktywnie korzysta z nowoczesnych narzędzi i przyrządów, które znacząco różnią się od tych, jakie były stosowane jeszcze kilkanaście lat temu. Tworzą one gigantyczną grupę specjalistycznych programów komputerowych i narzędzi ręcznych. Jest ich całe mnóstwo, a na studiach kryminalistycznych uczniowie muszą się z nimi wszystkimi zapoznać. Nawet jeśli w swoim przyszłym życiu zawodowy wcale nie będą z nich korzystać, szczegółowa znajomość narzędzi roboczych prędzej czy później zostanie zweryfikowana – czy to podczas odpowiedzi ustnej, czy to już w trakcie sesji. Studia z kryminalistyki są więc nastawione na niemalże ciągłą naukę i przez pierwsze dwa lata skupiają się głównie na teorii. Dopiero po jej perfekcyjnym opanowaniu przychodzi czas na praktykę, która na pewno jest ciekawsza.