Kredyt hipoteczny na remont nieruchomości

Nasze życie dziwnie się układa. Raz jest lepiej, raz jest gorzej. Bardzo często jednak życie nas zaskakuje. Mała niespodzianka od losu. I musimy jakoś ten problem rozwiązać. Jednym z takich problemów zawsze są remonty. Nawet remont zaplanowany, z czasem przeradza się w niespodziankę. Nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się, by remont mieszkania przebiegał zgodnie z harmonogramem. No, tego jeszcze nie widziałam. I mam wrażenie, że nie zobaczę. Jak sobie poradzić z taką niespodzianką? Gdzie znaleźć środki na sfinansowanie remontu nieruchomości. Jest kilka rozwiązań. Oto moje propozycje.
Zakładając, że dziura finansowa, która dopadnie nas w czasie remontu nie jest duża możemy skorzystać z karty kredytowej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż właściwie nie musimy załatwiać żadnych formalności. Pieniądze mamy szybko. Właściwie natychmiast. Jest tylko jeden minus. Kwoty, które możemy uzyskać w ten sposób nie są duże. Uda nam się w ten sposób załatać jakąś dziurę finansową, ale nie będzie to duża kwota. Mimo wszystko jest to dobre rozwiązanie jeżeli potrzebujemy niewielkiej kwoty bardzo szybko.
Kolejnym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy. I tu już nie jest tak łatwo go uzyskać. Przede wszystkim potrzebujemy czasu na załatwienie formalności i zdolności kredytowych. Porównam to rozwiązanie z kolejną propozycją. Myślę tu o rozwiązaniu jakim jest kredyt hipoteczny na remont domu. Każda z tych propozycji ma swoje plusy i minusy, zastanówmy się jakie.
Kredyt hipoteczny na remont domu na pewno będzie dla nas dużym wyzwaniem w kwestii zgromadzenia wszystkich niezbędnych dokumentów. Bank zażąda od nas dokumentów dotyczących zadłużeń na nieruchomości. Myślę tu zarówno o zadłużeniach w administracji (czynszowych), jak i obciążeniach kredytowych. Zgromadzenie tych dokumentów na pewno wydłuży czas oczekiwania na kredyt.
Zasadniczym plusem jaki ma kredyt hipoteczny na remont jest wyliczanie zdolności kredytowej. Kredytobiorca, starając się o kredyt gotówkowy jak i hipoteczny, jest przez bank sprawdzany pod względem wypłacalności. Starając się o kredyt hipoteczny na remont bank spojrzy na nas łagodniej. Dlaczego? W tej sytuacji dodatkowym zabezpieczeniem dla banku jest hipoteka. Co to znaczy? Bank przyznając nam kredyt, zażąda ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej, gdzie wpiszę się jako wierzyciel. Co to oznacza dla kredytobiorcy? W sytuacji, gdy nie będziemy spłacać zaciągniętego kredytu, bank ma prawo do wejścia na hipotekę, czyli do licytacji komorniczej naszego mieszkania. Z kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości ban zaspokoi swoje roszczenia. Oczywiście pominęłam tu drogę formalną, gdyż celem było pokazanie skutków nieodpowiedzialnie zaciągniętego zobowiązania. Jaki jest z tego wniosek. Kredyt hipoteczny na remont nieruchomości jest dobrym rozwiązaniem, ale trzeba go dobrze przemyśleć. Nie możemy wziąć kredytu z ratą, która jest szczytem naszych możliwości. Kredyt hipoteczny na remont nieruchomości jest przeważnie obciążeniem na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Bardzo dużym optymizmem było by założenie, że przez tak długi czas, w naszym życiu, nie wystąpi żadne zawirowanie. W sytuacjach kryzysowych, nawet kilka niezapłaconych rat może nas doprowadzić do egzekucji komorniczej.
Decydując się na kredyt hipoteczny na remont musimy też wziąć pod uwagę wyższe koszty uzyskania takiego kredytu niż kredytu gotówkowego. Kredyt hipoteczny na remont nieruchomości wiąże się z dodatkowymi kosztami wpisu hipoteki do księgi wieczystej (opłaty sądowe), ubezpieczenia nieruchomości, którego zażąda bank, często zdarza się też, że bank żąda dodatkowego ubezpieczenia na życie. Wszystkie te opłaty mają znaczenie przy uzyskaniu kredytu.
Rozpatrując wsparcie banku przy remoncie nieruchomości na pewno rata kredytu będzie dla nas korzystniejsza, gdy zdecydujemy się na kredyt hipoteczny na remont. Trudniej uzyskać taki kredyt, ale w dłuższej perspektywie na pewno będzie on dla nas korzystniejszy. Może warto spróbować i podjąć się walki z gromadzeniem dokumentów, której w tej sytuacji nie da się uniknąć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here