Praca spedytora polega na organizacji przewozu danego towaru z jednego miejsca do drugiego. Z reguły odbywa się ona na podstawie zlecenia spedycyjnego, które firma dostaje od klientów. Najprościej mówiąc spedytor jest pośrednikiem między klientem a przewoźnikiem. Spedytor jako pośrednik transportowy oddaje i/lub odbiera towar od przewoźnika. Pracownik ten jest rzecznikiem interesu ładunku, nie zaś żadnej ze stron. Jego zadaniem jest minimalizacja całkowitych kosztów związanych z procesem spedycyjnym. Nieustannie wpływa na optymalizowanie usługi transportu i powoduje, że usługa ta staje się zdecydowanie łatwiej dostępna. Spedycję (krajową, jak i międzynarodową) można podzielić na dwa rodzaje: działalność handlową, polegającą na oddzieleniu praw do własności towaru od wykonywania usługi jego dystrybucji oraz spedycję czynnościową, którą zajmuje się przewoźnik.
W zależności od miejsca działania lub rodzaju działalności, wyróżniamy następujące rodzaje spedytorów: międzynarodowy, portowo – morski, graniczny, celny, wysyłkowy, główny, pośredni, zastępczy, odbiorczy oraz borderowy.
Zadaniem firmy spedycyjnej jest przede wszystkim organizacja samego przewozu, jak i dbałość o odpowiednią dokumentację, z uwzględnieniem listów przewozowych w zależności od użytych środków transportowych.
Spedytor może zatrudnić się bezpośrednio w firmie spedycyjnej, bądź zajmującej się obrotem towaru, który musi przemierzać spore odległości.
Szczególnie są to branże takie jak przemysłowa, budowlana, handlowa i usługowa oraz informatyczna i telekomunikacyjna.
Praca spedytora jest stworzona dla osób szczególnie dynamicznych, potrafiących poradzić sobie z trudnymi sytuacjami oraz komunikatywnych i otwartych, ponieważ kontakt z klientem jest w tej branży na porządku dziennym. Powinien potrafić szybko podejmować decyzje, kalkulować koszty, jak i obliczać przebiegi trasy. Ogromnym plusem byłoby, gdyby był dobrym kierowcą, miał wyobraźnię przestrzenną, a także umiał szybko liczyć i znał się na aktualnych cenach paliw, towarów i usług.
Praca spedytora to przede wszystkim sprawna organizacja transportu towarów i usług oraz wypełnianie druków celnych, gdy chodzi o import i eksport towarów. Spedytor dogaduje się z firmami transportowymi, zleca załadunek i rozładunek towaru, negocjuje ceny i warunki dowozu towaru lub usługi na miejsce.
Wykwalifikowany pracownik musi potrafić myśleć strategicznie, być dobrym negocjatorem, nie bać się wyzwań i stresujących sytuacji oraz powinien umiejętnie działać pod presją czasu. Spedytorzy zazwyczaj nie ograniczają czasu poświęcanego na obowiązki tylko do ośmiu godzin spędzanych w biurze, bo z wieloma kierowcami i zleceniodawcami muszą być w kontakcie cały czas. Gdy stanie się coś nieoczekiwanego, do nich należy opanowanie sytuacji, nawet gdy godziny ich pracy dawno minęły.
Jeśli chodzi o zarobki, praca spedytora jest dobrze płatna. Można zarobić nawet 4 tys. brutto miesięcznie, w zależności od firmy. Doliczyć do tego można premie, prowizje oraz wszelakie awanse na wyższe stanowiska. Doświadczeni pracownicy osiągają jednak wielokrotności tej sumy. Istotny wpływ na zarobki ma zakres obowiązków danej osoby i ilość przyjmowanych zleceń. Zdarza się, że podstawę pensji stanowi najniższa krajowa, a jej reszta uzależniona jest od prowizji od udanych zleceń (nawet do 30%) oraz od premii motywacyjnych, które wypłacone są dopiero wtedy, kiedy cała transakcja zostanie już sfinalizowana. W tym wypadku mniej znaczy więcej, gdyż najczęściej spedytorzy w mniejszych firmach (liczących do kilkudziesięciu osób) zarabiają więcej niż pracownicy zatrudnieni w większych zakładach.
Spedytor, logistyk, specjalista ds. transportu uznawany jest za zawód przyszłości, dający gwarancję stabilnego zatrudnienia. Posiadając chęć ciągłego szkolenia się w tym zawodzie jak i podnoszenia swoich kwalifikacji, można naprawdę dobrze wyjść finansowo w rej branży oraz podszlifować swoje umiejętności. Spedytorzy łatwego życia nie mają, ale z czasem mogą wyrobić się na tyle, że praca stanie się dla nich przyjemnością.