Jak zostać dobrym weterynarzem?

W naszym społeczeństwie nie brakuje ludzi, które to nade wszystko kochają zwierzęta. Dla młodych i ambitnych osób które lubią ratować życie czworonogów z pewnością niezwykle atrakcyjne okażą się studia weterynaryjne.

W naszym społeczeństwie, zarówno w dużych miastach, jak i niewielkich wioskach nie brakuje miłośników zwierząt. Obecnie na ulicy bardzo często można spotkać właściciela, który prowadzi obok siebie niezwykle zadbanego pupila. Kot, pies i wiele innych zwierząt na dobre zadomowiły w wielu polskich domach i w wielu przypadkach są traktowane wyjątkowo. Każdy troskliwy właściciel potrafi odpowiednio zadbać o swojego najukochańszego pupila. Zatem jeśli zwierzątko nie czuje się dobrze, wielu właścicieli czym prędzej umawia swojego pupila na wizytę kontrolą do sprawdzonego gabinetu weterynaryjnego.
Zatem wydaje się, że weterynarz to zawód z przyszłością.
Weterynarz to specjalista zajmujący się leczeniem zwierząt, zarówno domowych, jak i hodowlanych, który dysponuje odpowiednią wiedzą na poziomie lekarskim i jest uznawany za lekarza.
W zawodzie tym sprawdza się każda osoba, która uwielbia zwierzęta i chce ratować ich życie.
Weterynaria studia co prawda nie należą do najłatwiejszych, gdyż w dużym stopniu są powiązane z medycyną, niemniej warto aby zmierzyły się z nimi te osoby, które są zdolne oraz uwielbiają zwierzęta.

Weterynaria – dawniej a dziś

Zawód weterynarza jest powszechnie ceniony w naszym kraju, niemniej dziedzina ta nie ma zbyt długich tradycji. Istotny postęp nastąpił po zakończeniu drugiej wojny światowej wraz z rozwojem nowych technik leczenia oraz wdrożenia nowych technik rozmnażania zwierząt użytkowych. Kiedyś, aby zostać weterynarzem wystarczyło ukończyć szkołę średnią, natomiast w dzisiejszych czasach wykonywanie tego zawodu wiąże się z ukończeniem studiów wyższych. Współczesny weterynarz jest zobowiązany do przestrzegania oraz upowszechniania praw zwierząt. Ponadto musi on respektować podstawowe zasady sozologii, czyli ochrony środowiska.
W ostatnich latach wykonywanie tego zawodu stało się bardziej nowoczesne i wymaga posiadania nie tylko ogromnej wiedzy medycznej, lecz także technicznej.
Od niedawna pozycja społeczna weterynarza jest częściowo zbliżona do statusu lekarza, ze względu na fakt, że miłośnicy zwierząt nadali weterynarzom większe znaczenie. W związku z powyższym znacznie poprawiły się również zarobki osób wykonujących pracę w tym zawodzie.

Jak zostać dobrym weterynarzem?

W dzisiejszych czasach, aby zostać weterynarzem należy ukończyć studia wyższe. W celu dostania się na wymarzoną uczelnię weterynaryjną kandydat musi zdać egzamin wstępny lub po prostu przejść konkurs świadectw dojrzałości. Przeważnie jest to konkurs połączony z egzaminem testowym lub ustnym z biologii oraz chemii.
Studia wyższe weterynaryjne trwają podobnie jak studia medyczne sześć lat i mają charakter przyrodniczo-lekarski.
W ciągu dwóch pierwszych lat określane są one studiami przedklinicznymi. W czasie ich trwania przyszły weterynarz zaznajamia się z histologią, biofizyką, genetyką, chemią, biochemią, fizjologią, łaciną oraz filozofią.Natomiast w ciągu kolejnych lat do obowiązkowych przedmiotów dochodzi farmakologia, diagnostyka internistyczna, anatomia patologiczna, patofizjologia, mikrobiologia, interna, chirurgia z ortopedią oraz okulistyka. Co więcej studenci uczą się o chorobach zakaźnych oraz czerpią niezbędną wiedz z epizootiologii, rozrodu zwierząt toksykologii oraz dietetyki.
Większość studentów, którzy to chcą być profesjonalnymi specjalistami w dziedzinie weterynarii wybierają studia dzienne, ale można też studiować wieczorowo.
Zasadniczym celem kształcenia przyszłych weterynarzy jest zachowanie zdrowia oraz maksymalnej zdolności produkcyjnej zwierząt gospodarskich, a także ochrona zdrowia człowieka.
Współczesny lekarz weterynarii to dobry specjalista nie tylko leczący, ale również potrafiący skutecznie zwalczać groźne choroby zakaźne zagrażające człowiekowi. Ponadto potrafi on kontrolować środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego.
Studia weterynaryjne kończą się uzyskaniem tytułu lekarza weterynarii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here