Jak otworzyć firmę w Niemczech?

Nieraz jest tak, że wpadamy na jakiś naprawdę genialny pomysł, ale z pewnych powodów nie możemy go zrealizować i doprowadzić swojego planu do końca. Tym powodem często są niestety pieniądze. Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi właśnie o nie. Wymyślamy sobie w głowie naprawdę fantastyczny i bardzo oryginalny pomysł na biznes i już widzimy, jak nasza firma pnie się do góry i każdego miesiąca osiąga coraz wyższe dochody, jednakże potem brutalnie zmierzamy się z rzeczywistością, gdy po sprawdzeniu stanu konta okazuje się, że najzwyczajniej w świecie nie stać nas na zarejestrowanie działalności w Polsce. Nie musimy jednak otwierać jej w swoim kraju. Jeśli tylko czujemy się na siłach, by nieco bardziej zaryzykować, postawmy na założenie biznesu w państwach sąsiadujących z naszym krajem. Wielu Polaków zdecydowało się już na tę opcję i większość z nich absolutnie jej nie żałuje. Nie musimy przecież od razu myśleć o zarejestrowaniu działalności w Portugalii czy Hiszpanii – spójrzmy tylko poza swoje sztywne ramy i zwróćmy uwagę na otaczające nas kraje. Chociażby takie Niemcy zapewniają przedsiębiorcom naprawdę świetne i korzystne warunki do prowadzenia biznesów. A jak otworzyć firmę w Niemczech? Co takiego musimy zrobić, by nasz biznes rzeczywiście już niedługo zaistniał w tym sąsiadującym z Polską kraju?

Na samym początku znajdźmy dla siebie (i swojej przyszłej firmy właściwy lokal użytkowy. Konieczność jego zdobycia nie wynika wyłącznie z tego, że o wiele trudniej byłoby nam kierować firmą ze swojego domu. Niby moglibyśmy to zrobić, ale jeśli mamy zamiar zatrudniać innych pracowników, im także powinniśmy zagwarantować optymalne i bezpieczne warunki do działania. A dobrze wyposażony i świetnie umiejscowiony lokal stanie się idealną siedzibą dla naszej nowej firmy. Konieczność jego wynajęcia wynika również z przepisów prawnych obowiązujących w Niemczech. Mówią one bowiem o tym, że jeśli chcemy zarejestrować nową firmę w tym kraju, musimy posiadać swój własny lokal. Najlepiej już teraz zacznijmy go szukać. Wykorzystajmy Internet i przeglądajmy go codziennie, by natykać się na te najciekawsze oferty. Prędzej czy później którąś z nich na pewno uznamy za fantastyczną. Wynajmowanie lokali użytkowych w Niemczech nie jest bowiem jakoś specjalnie drogie, a bywa i tańszym rozwiązaniem od wynajmowania powierzchni w Polsce – u nas wszystko robi się już przecież coraz droższe.

Teraz, gdy lokal został już zdobyty, powinniśmy uzyskać dla siebie meldunek. Nie wolno jest nam bowiem prowadzić działalności gospodarczej w Niemczech, jeżeli nie zameldujemy się w konkretnej gminie albo dzielnicy. Po przyjeździe do tego kraju i ogarnięciu wszystkich podstawowych spraw, wybierzmy się więc do odpowiedniego urzędu meldunkowego i złóżmy w nim swój wniosek. Mamy na to wyłącznie siedem dni liczonych od dnia przyjazdu. Tego obowiązku nie możemy pominąć czy zbagatelizować, bo jeśli tak zrobimy, urząd meldunkowy na pewno szybko się nami zainteresuje, zwłaszcza jeśli mimo niedopełnienia pewnych formalności zarejestrujemy swoją firmę i zaczniemy ją prowadzić. Nie będziemy w stanie w nieskończoność oszukiwać urzędników. Na pewno chcemy zresztą działać w zgodzie z prawem i pewnością, że postępujemy właściwie. A meldunek to nam właśnie zapewnia.

Lokal zdobyty, meldunek uzyskany, więc nadszedł czas na najważniejszy etap. Teraz możemy już pełnoprawnie zarejestrować swoją nową działalność gospodarczą. W tym celu koniecznie musimy odwiedzić niemiecki urząd zajmujący się sprawami działalności gospodarczej. Jeżeli jednak po ustaleniu jego lokalizacji dojdziemy do wniosku, że sama podróż do takiego miejsca zajmie nam przynajmniej kilka godzin, postarajmy się załatwić tą sprawę formalną przez Internet. Mimo iż nasze polskie urzędy nie dają nam takiej możliwości, te niemieckie działają zupełnie inaczej i zdołały już usprawnić proces rejestrowania nowych działalności gospodarczych. Dziś taką firmę w Niemczech możemy założyć online. Oszczędzamy na tym swój czas i zyskujemy niewątpliwą wygodę.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStudenci
Następny artykułWynagrodzenie netto
Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala17/domains/batfinanse.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here