Dla wielu inwestowanie na rynkach kapitałowych wiąże się z wykonywaniem dogłębnych analiz, kupnem walorów i długotrwałym ich posiadaniu, licząc na wzrost ich wycen i zyski z dywidend. To świetna strategia – pod warunkiem, że dysponujesz znacznym kapitałem, który chciałbyś bezpiecznie pomnażać. Na szczęście to niejedyny sposób na pomnażanie środków – osoby z niższymi zasobami i większą skłonnością do ryzyka skutecznie mogą inwestować, wykorzystując day trading. Na czym on polega? Czy to się opłaca?
Day trading – czym jest i jak działa?
Jak już sama nazwa wskazuje, day trader większość operacji finansowych przeprowadza w ciągu tego samego dnia – licząc na znaczącą zmianę wyceny aktywów w krótkim czasie. Skupia się więc nie na długoterminowych trendach, które skądinąd podlegają wahaniom, ale właśnie na relatywnie niewielkich ruchach cen, na których można przyzwoicie zarabiać, pod warunkiem wykonywania dużej liczby operacji. Day traderzy najchętniej wykorzystują kontrakty CFD, które umożliwiają lewarowanie transakcji, a także bardzo niskie opłaty, dzięki czemu nawet te niewielkie ruchy cenowe mogą przynieść znaczące zyski (o ile następują zgodnie z przewidywaniami). Sporo z nich wykorzystuje w tym celu platformy inwestycyjne, jak np. Bank Polska, dające szeroki dostęp do rynków akcji, ETFów, rynków surowcowych czy forexu i pozwalające na szybkie wykonywanie transakcji z poziomu przeznaczonej do tego aplikacji.
Kluczowa dla day traderów jest uwaga, ponieważ otwartą pozycję muszą ciągle śledzić, tak by móc ją szybko zamknąć, jeśli sprawy przynoszą niekorzystny obrót, lub jeśli osiągnęli już zaplanowany zysk. Zaletą tego sposobu inwestowania może być możliwość osiągania zysków nawet przy relatywnie niskich kwotach. Day traderzy nie zostawiają otwartych pozycji na noc ani na weekend, dzięki czemu mają większą kontrolę nad zainwestowanym kapitałem. Wyzwaniem natomiast bardzo często okazuje się zapanowanie nad emocjami – day trader musi być konsekwentny w realizacji swoich planów, nie powinien zbyt łatwo popadać w euforię, ani w negatywne emocje.
Czy to ma sens?
Oczywiście zdania są podzielone. Doświadczeni inwestorzy długoterminowi dysponujący pokaźnym kapitałem raczej niechętnie wypowiadają się o day tradingu. Rzeczywiście jest to wyczerpujący emocjonalnie i wymagający wiedzy sposób inwestowania. Jednak oparcie się na analizie technicznej, oscylatorach i intuicji, połączone z refleksem i umiejętnością utrzymania skupienia, pozwala day traderom osiągać spore zyski.