Pobyt w szpitalu

W Polsce w większości przypadków pobyt w szpitalu jest bezpłatny, refundowany w ramach NFZ. Pacjent nie płaci za leczenie z własnej kieszeni, ale i nie otrzymuje za dyskomfort związany z pobytem w szpitalu żadnej gratyfikacji. Sytuacja ta zmienia się w przypadku, gdy wykupimy prywatne ubezpieczenie na pobyt w szpitalu. Tego rodzaju polisy oferowane są przez coraz większą liczbę towarzystw ubezpieczeniowych, zarówno jako samodzielny produkt, jak i jako dodatek do ubezpieczenia NNW. Warto rozważyć opcję zakupu ubezpieczenia na pobyt w szpitalu, które daje nie tylko realną pomoc finansową w przypadku konieczności hospitalizacji, ale także nieprzeliczalne na pieniądze poczucie komfortu psychicznego – zaplecze finansowe, nawet gdy pobyt w szpitalu spowoduje utratę lub zmniejszenie dochodów.

Ubezpieczenie na pobyt w szpitalu – na czym polega i w jakich przypadkach jest wypłacane?

Ubezpieczenie na pobyt w szpitalu to produkt oferowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Polisa obejmująca tego rodzaju ubezpieczenie zapewnia wypłatę świadczenia finansowego za każdy dzień pobytu w szpitalu. Kwota świadczenia waha się od 100 do 500 złotych, w zależności od oferty i wysokości składki.

Podstawowym warunkiem wypłaty świadczeniach w ramach ubezpieczenia na pobyt w szpitalu jest to, że hospitalizacja spowodowana jest nieszczęśliwym wypadkiem lub chorobą. Pieniędzy nie otrzyma pacjent, który trafił do szpitala na przykład w wyniku udziału w bójce czy ulicznych zamieszkach, a także w wyniku choroby psychicznej. Ubezpieczenie na pobyt w szpitalu nie obejmuje też hospitalizacji w wyniku ciąży.

Kolejnym warunkiem jest odpowiednia długość pobytu w szpitalu. Czas hospitalizacji nie może przekraczać 90 dni, nie może też być krótszy od 3-4 dni, z wyjątkiem pobytu w szpitalu związanym z leczeniem onkologicznym (chemioterapia i radioterapia) oraz pobytu na oddziale intensywnej terapii.

Jak wybrać ubezpieczenie na pobyt w szpitalu?

Ubezpieczenie na pobyt w szpitalu powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Ważna jest zarówno wysokość składki, jak i kwota świadczenia w przypadku gdy konieczny jest pobyt w szpitalu.

Jeśli planujemy wyjazd za granicę, warto dokładnie przyjrzeć się warunkom ubezpieczenia i wybrać takie, które oferuje także świadczenie za pobyt w szpitalu poza granicami Polski. Można wybrać taką opcję, wykupując ubezpieczenie turystyczne.

Kwota składki za ubezpieczenie na pobyt w szpitalu uzależniona jest przede wszystkim od wieku osoby podlegającej ubezpieczeniu. Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie wymaga wykonywania żadnych dodatkowych badań poświadczających dobry stan zdrowia w momencie podpisywania umowy. Warto wybrać taki produkt, który nie obejmuje dodatkowych warunków wypłaty świadczenia.

Ubezpieczenie na pobyt w szpitalu można także zakupić, wybierając indywidualną polisę NNW dla dziecka. Przyda się, jeśli maluch będzie musiał spędzić kilka czy kilkanaście dni w szpitalu.

Korzyści, jakie daje ubezpieczenie na pobyt w szpitalu

Ubezpieczenie na pobyt w szpitalu to gwarancja dodatkowej gotówki w przypadku poważnego zachorowania i konieczności hospitalizacji. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na przyszłą rehabilitację, zakup leków i niezbędnych sprzętów lub innych akcesoriów. Mogą także stanowić zabezpieczenie w przypadku, gdy pobyt w szpitalu powoduje utratę lub zmniejszenie dochodów z pracy. Kilkaset złotych za każdy dzień pobytu w szpitalu to niebagatelna pomoc, zwłaszcza gdy pojawiają się dodatkowe koszty związane z procesem leczenia.

Składka na ubezpieczenie na pobyt w szpitalu nie jest w większości przypadków wysoka, nie obciąża zatem domowego budżetu, daje natomiast poczucie bezpieczeństwa i psychicznego komfortu. Dodatkowo możemy poszerzyć tego rodzaju polisę o ubezpieczenie od skutków nieszczęśliwych wypadków (uszczerbek na zdrowiu szacowany w procentach), ubezpieczenie od kosztów rehabilitacji oraz ofertę pomocy medycznej, czyli tzw. medyczne assistance.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here