Pożyczki w instytucjach pozabankowych są udzielane na korzystnych warunkach. Jednakże charakteryzują się krótkim terminem spłaty, który wynosi najczęściej 30 dni. Co więc zrobić, jeżeli nie będziemy mieć wystarczającej ilości gotówki na oddanie należności?
Spłata pożyczki poza terminem
Nawet najlepszym może się powinąć noga. Pożyczając dużą sumę na krótki czas, nie zawsze będziemy w stanie wywiązać się z zobowiązania w terminie. Nie jest to jednak koniec świata. W końcu pożyczkodawcy zależy na tym, aby odzyskać pieniądze, a nie aby nas nękać.
Do wyboru mamy albo przedłużenie terminu spłaty, albo refinansowanie pożyczki. Niestety w pierwszym przypadku bardzo ciężko o zgodę instytucji. Wydłużenie nam czasu na oddanie zadłużenia jest dla niej nieopłacalne i niesie ze sobą ryzyko licznych nadużyć.
Zostaje nam więc bardziej dogodna opcja, jaką jest refinansowanie pożyczki. Jest ona niczym innym jak udzieleniem nam nowej pożyczki u współpracującej firmy.
Schemat refinansowania pożyczek
W przypadku niezdolności do spłaty zadłużenia możemy zwrócić się do instytucji finansowej w celu udzielenia refinansowania. W efekcie czego otrzymamy nową pożyczkę na poczet poprzedniej. Takie rozwiązanie daje nam drugi termin spłaty zadłużenie, w trakcie którego mamy szansę uzyskać niezbędne środki.
Dodatkowa gotówka na refinansowanie pożyczek może pochodzić z banku, który oferuje kredyt na poczet naszego zadłużenia, lub też w instytucji współpracującej z pożyczkodawcą. W obu tych przypadkach pieniądze nie trafiają bezpośrednio na nasze konto, ale na poczet zadłużenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że decydując się na refinansowanie u innego podmiotu, stajemy się automatycznie jego dłużnikiem.
Jak ubiegać się o refinansowanie?
Jeżeli w domowym budżecie powinęła nam się noga i wiemy już, że nie spłacimy naszego zadłużenia, powinnyśmy jak najszybciej poinformować o tym instytucję, której jesteśmy dłużni. Nie warto tego momentu odkładać w czasie. Pożyczkę możemy refinansować tylko przed terminem jej spłaty, dlatego warto jak najszybciej skontaktować się z naszą firmą. W zależności od procedury możemy skorzystać z panelu online lub zadzwonić na infolinię.
W całym tym procesie warto pamiętać, że to właśnie pożyczkodawcy najbardziej zależy na odzyskaniu naszego długu. Dlatego też dokona on wszelkich starań, aby ułatwić nam jego spłacenie.
Czy opłaca się refinansować pożyczkę?
W obliczu ciągnącego się zadłużenia, refinansowanie pożyczki wydaje się najbardziej rozsądną opcją. W efekcie czego nie poniesiemy unikniemy dużych kosztów związanych z rosnącymi odsetkami.
Otrzymanie nowej pożyczki na poczet naszego zadłużenia jest jednak dodatkowym produktem finansowym. Dlatego wiąże się z tym specjalna opłata. Jej wysokość należy sprawdzić w tabeli opłat, która jest dołączona do regulaminu.
Takie rozwiązanie jest deską ratunkową dla wielu osób. Jednakże należy zachować szczególną ostrożność, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Decyzję o refinansowaniu pożyczki warto podjąć rozsądnie.