wyjazd

Decyzja o wyjeździe z ojczyzny nigdy nie należy do najłatwiejszych. Jest to bardzo ważna zmiana w życiu, dlatego powinna być dobrze przemyślana. W ten sposób można uniknąć późniejszych rozczarowań czy też nawet ułatwić sobie adaptację w nowym miejscu. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas poszukiwań idealnego kraju do zamieszkania na jakiś czas lub na stałe.

Transport do Polski

Wbrew pozorom jest to niesamowicie ważna kwestia, na którą nie zawsze zwraca się uwagę. Tęsknota za bliskimi może naprawdę utrudnić pobyt w nowym kraju. Z tego powodu warto zastanowić się, czy wybrane miejsce ma dobre połączenia lotnicze lub drogowe z Polską. Istotny może być także koszt takich podróży. Nie zaszkodzi też sprawdzić szczegóły związane z transportem dobytku i mniejszych przesyłek. Paczka do Francji wysłana przez rodzinę na pewno będzie mniej problematyczna niż organizacja wysyłki np. do Chin lub nawet Albanii.

Przepisy dla obcokrajowców

W zachwycie nad pięknem nowego kraju warto nie zapomnieć o przyjrzeniu się obowiązującym w nim przepisom. Niekiedy obcokrajowcom nie przysługują pewne przywileje związane np. z pomocą społeczną i różnego rodzaju zasiłkami. Ponadto różnie może wyglądać kwestia akceptacji polskich dokumentów np. dyplomu ze studiów, uprawnień do wykonywania zawodu czy też nawet prawa jazdy. Warto również sprawdzić, ile lat trzeba czekać w danym państwie, żeby móc ubiegać się o obywatelstwo, stały pobyt i prawo do emerytury.

Perspektywy zawodowe

Planując przeprowadzkę do innego kraju, zdecydowanie warto pomyśleć o przyszłości swojej kariery. Dotyczy to zwłaszcza osób z wykształceniem wyższym i specjalistów z fachem w ręku. Choć na początku być może konieczne będzie wykonywanie prostych prac niewymagających specjalistycznej wiedzy, to po nauczeniu się języka można śmiało aplikować na stanowiska związane z wykształceniem. Warto zatem sprawdzić, czy wykonywanie wyuczonego zawodu będzie w ogóle możliwe – niekiedy konieczne może być zdanie egzaminów lub uzyskanie niezbędnych certyfikatów w nowym kraju. Dotyczy to często m.in. lekarzy.

Jakość życia

Możliwość rozwoju kariery czy też zarobki wyższe niż w Polsce to nie jedyne czynniki wpływające na standard życia. Bardzo ważna jest kwestia usług publicznych, czyli np. edukacji, służby zdrowia czy też pomocy społecznej. Ponadto warto sprawdzić również sektor usług prywatnych i upewnić się, że ma się dostęp do rozrywki, sklepów bądź nawet wysyłki paczek. Co ciekawe, obecnie wiele znanych firm kurierskich z platformy logistycznej FastPost dociera nawet w najodleglejsze zakątki świata.

Bezpieczeństwo

Przed przeprowadzką do nowego kraju nie zaszkodzi na pewno dowiedzieć się, jak wyglądają kwestie związane z poziomem bezpieczeństwa w państwie, regionie, mieście czy też dzielnicy. Wbrew pozorom nie dotyczy to jedynie przestępczości. W niektórych miejscach występują różnego rodzaju kataklizmy, które są nieznane osobom mieszkającym na co dzień w Polsce. Mogą to być np. trzęsienia ziemi, huragany bądź pożary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here