Założenie firmy

Ile kosztuje założenie firmy? Oto jest pytanie. Pewnie niejedną osobę nęcą duże pieniądze, perspektywa świetnie rozwijającej się firmy i życie w luksusie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko złoto, co się świeci. Założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej wcale nie jest takie proste jak niejednemu może się wydawać. A już dojście do statusu, tak zwanego “dużego przedsiębiorcy”, może dla niejednego wydać się nieosiągalne.
Ile kosztuje utrzymanie firmy? Następujące pytanie, zadaje sobie każdy, kto ma chęć założyć swoją własną działalność gospodarczą. Perspektywa prowadzenia własnego biznesu ma wiele zalet. Po pierwsze sam sobie jesteś szefem. Nie musisz słuchać kąśliwych uwag, złośliwości, czy znosić bezzasadnej krytyki, która tylko cię dołuje i niczego dobrego ani konstruktywnego nie wnosi. Gdy będziesz sam sobie szefem, nigdy nie padniesz ofiarą tak zwanego hejtu czy mobbingu, które obecnie (niestety!) są coraz bardziej powszechne. Niestety można odnieść przykre wrażenie, że istnieje społeczne przyzwolenie na tego rodzaju proceder.
Zdaniem Johna Rockefellera, pierwszego miliardera na świecie, własny biznes powinno się zakładać zwłaszcza wtedy, kiedy nie ma się pieniędzy. Ale w jakich czasach żył ów amerykański biznesmen, a w jakich żyjemy my?! Za jego czasów być może było to wszystko łatwiejsze?
Po raz kolejny można zadać pytanie, ile kosztuje założenie firmy? Bez wątpienia bardzo dużo, a ponadto jest to bardzo trudne. Aby założyć własną działalność gospodarczą przede wszystkim trzeba mieć pomysł, dużo pokory, wiary w siebie i nie można zrażać się, mimo wielu trudności i niepowodzeń. Ale sam pomysł nie wystarczy, niestety :(. Trudno zakładać własną działalność gospodarczą w branży na której kompletnie się nie znamy. Przykładowo jaką szefową agencji modelek będzie świeżo upieczona absolwentka kierunku lekarskiego? Jaką menadżerką gwiazdy będzie osoba, która skończyła gastronomię? Jakim kierownikiem i szefem firmy budowlanej będzie osoba po filologii germańskiej czy filozofii? Na te pytania z pewnością wszyscy znamy odpowiedź. Pomysł, ciężka praca i dobre chęci nie wystarczą. Potrzebna jest również duża wiedza. Krótko mówiąc, jeżeli chcemy zakładać działalność gospodarczą w jakiejkolwiek branży, musimy być ekspertami w danej konkretnej dziecinie i znać rynek. Wracając do poprzedniego przykładu dużo łatwiej będzie zakładać agencję modelek osobie, która już wcześniej pracowała w modelingu, zdążyła poznać odpowiednich ludzi i rynek niż kompletnemu laikowi w tej branży. Podobnie będzie z firmą budowlaną. Dla kogoś, kto zdobył doświadczenie w branży budowlanej lub ukończył inżynierię budowlaną, będzie dużo łatwiej odnaleźć się na rynku niż osobie, która nigdy wcześniej nie miała z budownictwem nic wspólnego.
Kolejny raz z rzędu pytam ile kosztuje założenie firmy. Myślę, że odpowiedź jest oczywista tak samo jak dwa plus dwa równa się cztery. Otóż założenie firmy wymaga sporych nakładów finansowych od przyszłego biznesmena. Nie raz w telewizji, w różnych wiadomościach, można usłyszeć o problemach z którymi borykają się mali przedsiębiorcy, nie mówiąc już o tak zwanych mikroprzedsiębiorcach. Wiele sklepików splajtowało, wiele przedsiębiorstw musiało upaść, aby do opinii publicznej dotarło, że zakładanie własnej firmy to nie przelewki. W większości wypadków dobry biznes plan nie wystarcza. Nie rzadko obrót jest zbyt mały i działalności gospodarczej najzwyczajniej w świecie nie opłaca się prowadzić. To bardzo przykre, gdy mikro- i małe przedsiębiorstwa, muszą się zamknąć, bo koszty prowadzenia i podatki pokrywają się z wypracowanym dochodem. Ale nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej. A mianowicie nierzadko ci mali i mikroprzedsiębiorcy są na minusie, co zmusza ich do zamknięcia działalności i zajęcia się czymś innym. Nawet za zwykły stragan na rynku trzeba co miesiąc wpłacać na konto Zakładu Ubezpieczeń społecznych (ZUS-u) aż tysiąc dwieście złotych!!! Nie mówiąc już o takich sprawach jak podatek VAT czy podatek od dochodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here