Czy wiesz, jakie elementy wchodzą w skład oferty kredytowej? Sprawdź, jak znaleźć najlepszy kredyt na samochód i co wpływa na wysokość raty pożyczki.
Kredyt na samochód używany – czym jest?
Kredyt na samochód to jedna z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowego pojazdu w przypadku braku odpowiedniej ilości środków własnych. Co ciekawe, w rzeczywistości kredyt na samochód używany dotyczy nie tylko aut, ale także innych pojazdów, jak np. motocykle, skutery, a nawet jachty. Pożyczka na auto nie jest oczywiście jedyną formą pomocy od instytucji finansowej (można skorzystać także np. z leasingu lub tradycyjnego kredytu gotówkowego), z pewnością jednak to rozwiązanie najbardziej opłacalne.
Jak wybrać kredyt na samochód używany?
Decydując się na kredyt samochodowy, każdy chce wybrać najkorzystniejszą ofertę. Niestety o wiele łatwiej to powiedzieć, niż zrobić, warto jednak skorzystać z kilku wskazówek, dzięki którym znajdziesz ofertę kredytową, która w największym stopniu odpowie na twoje wymagania. Pierwszym krokiem jest nie tylko wybór modelu auta (musisz wiedzieć, jaki jest koszt jego zakupu), ale także określenie wielkości wkładu własnego oraz maksymalnej miesięcznej raty. Następnie przejdź do właściwego researchu. W tym celu najlepiej i najłatwiej skorzystać z zasobów internetu, dobrze odwiedzić m.in.:
- porównywarki kredytów samochodowych – ich zadaniem jest zestawienie ofert różnych banków wraz z warunkami kredytowymi,
- wyszukiwarki kredytów samochodowych – pozwalają na filtrowanie ofert kredytowych zgodnie z określonymi parametrami,
- rankingi kredytów samochodowych – to gotowe klasyfikacje, gdzie eksperci sortują oferty kredytowe biorąc pod uwagę różne ich elementy,
- kalkulatory kredytów samochodowych – strony tego typu pozwalają na oszacowanie wielkości raty kredytowej po uzupełnieniu wskazanych danych.
Choć nawet wszystkie wymienione powyżej wskazówki nie mogą być powodem ostatecznej decyzji kredytowej, z pewnością warto je wziąć pod uwagę. Pamiętaj jednak, aby przed finalnym wyborem udać się do placówki banku i zapytać o aktualną ofertę kredytu na samochód, by w ten sposób uzyskać najświeższe i wiarygodne informacje.
Kredyt na samochód – co jeszcze jest ważne?
Jak wspomniano wcześniej, kredyt na samochód używany to najkorzystniejsza forma finansowania zakupu pojazdu. Wynika to m.in. z faktu, iż bank podchodzi do kredytobiorcy w bardzo elastyczny sposób pod kątem ustalenia spłaty zobowiązania. Ponadto zazwyczaj oferowane jest niskie oprocentowanie. Należy jednak pamiętać, że zaciągając kredyt na samochód, często trzeba określić nawet dokładny model, jaki planujesz kupić, a sam pojazd staje się zastawem pożyczki. Ponadto, zależnie od banku, może stać się on współwłaścicielem auta do czasu, kiedy zobowiązanie zostanie spłacone.
Warto też wspomnieć o kosztach kredytu, na które oprócz samego zobowiązania składają się też np. ubezpieczenie, prowizja i ewentualne inne opłaty. Na ostateczną wysokość rat kredytowych wpływają natomiast takie elementy jak oprocentowanie kredytu, wartość zakupionego pojazdu, wkład własny czy rzeczywiste możliwości finansowe kredytobiorcy. I to właśnie m.in. z tych względów warto przyjrzeć się co najmniej kilku ofertom kredytowym, aby podjąć jak najlepszą decyzję. Jeżeli wciąż masz wątpliwości, skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego.