Studia i praca - jak je połączyć

Wielu specjalistów jest zdania, że aby znaleźć poważną pracę związaną ze specjalnością, wynikającą z kierunku studiów, najlepiej rozpocząć pracę jeszcze w trakcie nauki. Dzięki temu absolwent zdobędzie doświadczenie, które pozwoli mu szybciej uzyskać zatrudnienie. Nie każdy ma jednak taką możliwość lub fundusze pozwalające połączyć oba działania. Gdzie i jak zdobyć angaż niewymagający doświadczenia w trakcie studiów? Jak znaleźć pierwszą pracę i spełnić oczekiwania pracodawcy?

Popularnym jest stwierdzenie, że pracodawcy szukają pracowników z doświadczeniem. Jak więc jak je zdobyć gdy jeszcze się nie pracowało? Na szczęście rzeczywistość jest inna. Jak pokazują aktualne oferty pracy w Żorach nie brakuje ogłoszeń skierowanych do studentów oraz absolwentów. To nie tylko programy stażów, prace sezonowe i tymczasowe, ale także inne oferty pracy w różnym wymiarze godzinowym. Nie można więc powiedzieć, że pracodawcy nie są zainteresowani takimi pracownikami.

Kto szuka ten znajdzie

Najważniejsze jest, aby umieć takie oferty znaleźć. W tym celu powinno się wykorzystać wszelkie dostępne narzędzia ułatwiające to zadanie. Najbardziej popularny jest Internet, jednak sporo pracodawców wykorzystuje tylko i wyłącznie prasę papierową, radio i tradycyjne ogłoszenia. Warto jest na bieżąco odwiedzać serwis aplikuj.pl, który nie tylko publikuje ogłoszenia, ale także zawiera szereg porad, podpowiedzi w zakresie rynku pracy. By móc starać się o zatrudnienie, należy się przygotować. Zanim rozpoczniemy przeglądanie ofert pracy, warto zapoznać się z aktualną sytuacją na rynku pracy. Rozpoznać branżę, która nas interesuje, dowiedzieć się jak najwięcej o przedsiębiorstwach działających w jej ramach. Następnie należy sprecyzować własne umiejętności, predyspozycje oraz zainteresowania i pasje. Trzeba umieć dostosować własne oczekiwania względem pracodawcy do tego, co możemy zaoferować mu jako pracownicy. Na tej podstawie następnie zaktualizować dokumenty aplikacyjne – CV oraz list motywacyjny. Tak przygotowani możemy rozpocząć aplikowanie na wybrane ogłoszenia.

Badania wskazują, że najpopularniejszymi obszarami zawodowymi, w których pracodawcy szukają młodych specjalistów, są przedstawiciele handlowi, specjaliści ds. obsługi klienta, turystyki, pracownicy branży hotelarskiej, gastronomicznej i spraw administracyjnych. Widać, że wymienione stanowiska nie wiążą się ze skomplikowaną wiedzą, a pozwalają na zdobycie doświadczenia i niezbędnych do życia środków finansowych. Warto pamiętać, że pracodawcy często pomagają uczącym się, dostosowując ich czas pracy tak, nie kolidował z nauką.

Każde doświadczenie jest istotne

Wydawałoby się, że praca w barze na stanowisku kelnera może nie być tak prestiżowa jak praca asystenta prawnika w znanej korporacji. Rzeczywistość uzmysławia nam, że praca w obszarze innym niż w wyuczonej specjalności daje uniwersalne umiejętności, a sukcesy w niej osiągnięte pomagają się rozwijać. Przyszły pracodawca znajdzie w kandydatach cechy, które są ważne w większości dziedzin zawodowych: aktywność, zaradność, wydajność, umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi i rozwiązywanie problemów. Każde, nawet najmniejsze, nowe doświadczenie zawodowe będzie atutem.

Przeglądając oferty pracy zauważamy, że w młodzi ludzie mogą szukać angażu także w takich obszarach jak: bankowości i finansów, reklamy i marketingu, dziennikarstwa i PR. Na temat pracy w jako dziennikarz – możesz przeczytać w polecanym artykule w serwisie „koscian.net”.  Warto pamiętać o tym, żeby poszukiwania pracy nie odbiły się negatywnie na wynikach w nauce. Jest to o tyle ważne, że rekruterzy interesują się studentami zdobywającymi najlepsze oceny. Często sami zgłaszają się do nich z konkretnymi propozycjami, jeszcze przed uzyskaniem dyplomu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here