Kredyt samochodowy czy gotówkowy

Zakup auta można sfinansować dzięki specjalnie do tego celu przeznaczonemu kredytowi samochodowemu. Ale właścicielem wymarzonych czterech kółek można zostać również dzięki kredytowi gotówkowemu. Czym różnią się te dwa rozwiązania i z którego warto skorzystać?

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy należy do grupy kredytów celowych, czyli takich, które zaciąga się w konkretnym, określonym celu i które mogą zostać wykorzystane jedynie na ten właśnie zadeklarowany cel. W przypadku kredytu samochodowego celem tym może być oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, zakup samochodu, ale nie tylko. Kredyt ten może pomóc również w zakupie innego pojazdu mechanicznego, na przykład motocykla, skutera, a nawet łodzi. Warunek jest taki, że z uzyskanych w ten sposób pieniędzy musimy zakupić ten konkretny pojazd, który zostanie wskazany we wniosku o kredyt i w podpisanej z bankiem umowie.

Nie każdy kredyt jest taki sam – kredyt samochodowy i jego rodzaje przybliża poradnik na www.go2kredyt.pl. Wyróżniamy trzy typy takiego kredytu. Standardowy jest udzielany na zakup samochodu i spłacany w miesięcznych ratach kapitałowo odsetkowych według wcześniej ustalonego harmonogramu. Jednoratalny jest spłacany jednorazowo na koniec okresu kredytowania. Jest nisko oprocentowany, ale wymaga wniesienia wkładu własnego.

Oprocentowanie kredytów samochodowych jest niższe niż gotówkowych – waha się między 7% a 20% – ale jest to rezultat dodatkowych zabezpieczeń. Zabezpieczeniem może być zastaw rejestrowy na kupowanym pojeździe, przewłaszczenie samochodu na rzecz banku lub depozyt karty pojazdu.

Jeśli chodzi o wybór samochodu, pojawiają się pewne ograniczenia. Z kredytu samochodowego można wprawdzie sfinansować zakup auta zarówno nowego, jak i używanego, jednak wiek pojazdu ma tu swoje znaczenie. Nie w każdym banku dostaniemy zgodę na wzięcie kredytu samochodowego na zakup samochodu starszego niż 8-10 lat.

Generalnie im samochód jest starszy, tym drożej kosztuje kredyt. Oprócz tego na koszty kredytu wpływa również wartość auta – im jest ono droższe, a kredyt większy, tym bardziej preferencyjne są warunki. Liczy się także wkład własny, którego wniesienie obniża koszty kredytu.

Kredyt gotówkowy

To podstawowy produkt kredytowy w bankach. Nie jest kredytem celowym. Nie trzeba deklarować, na co zostaną przeznaczone pieniądze. Uzyskane w ten sposób środki można wykorzystać w dowolny sposób, a więc również na zakup samochodu.

Zaletą kredytu gotówkowego jest duża swoboda, jaką on daje. Można na przykład przeznaczyć pieniądze na samochód używany i jednocześnie na części potrzebne do jego naprawy. Brak konieczności zadeklarowania, na co zostaną przeznaczone pieniądze, sprawia, że to lepsze rozwiązanie dla tych, którzy najpierw chcieliby sobie zapewnić sfinansowanie inwestycji, a dopiero później szukać samochodu, który będzie spełniał ich oczekiwania.

W przeciwieństwie do kredytu samochodowego, kredytu gotówkowego się nie zabezpiecza. Z tego powodu jest on z reguły wyżej oprocentowany. Dlatego finansowo bardziej opłacalny jest tani kredyt samochodowy. Nie zawsze jednak jest dostępną możliwością – nie w sytuacji, gdy zamierzamy kupić używany samochód w wieku 10 lat i więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here