Konto w banku. Kiedy prowadzenie konta jest bezpłatne?

Obecnie konto w banku posiada większość dorosłych osób. Przede wszystkim jest ono wymagane jeśli chodzi o pracowników przedsiębiorstw, ponieważ w tej chwili istnieje konieczność przelewania wypłat na rachunki bankowe. Oczywiście, jeżeli ktoś nie chce otrzymywać płacy na konto, to pracodawca nie ma prawa na to naciskać. Jednak przelewy są bardziej praktyczne. Można zlecić jednocześnie większą ilość operacji, a poza tym zawsze w banku mamy dowód na to, że pracodawca zlecił wykonanie przelewu.

Dlaczego niektórzy nie chcą korzystać z rachunku bankowego?

Wiele osób odmawia założenia konta w banku, a tym samym korzystania z jego wygodnych możliwości, ze względu na strach przed dodatkowymi kosztami. Wolą otrzymać wypłatę “do ręki” niż ponosić ewentualne wydatki na utrzymanie i prowadzenie rachunku bankowego, płacić za przelewy, ubezpieczenie lub inne, ukryte opłaty. Wynika to w dużej mierze z niewiedzy albo doświadczeń nabytych wiele lat temu, kiedy faktycznie posiadanie konta w banku było dość drogie. Wtedy właściciele rachunków należeli do elity, jednak obecnie wygląda to zupełnie inaczej, a konto może mieć niemal każdy, nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów.

Zakładamy darmowe konto w banku

Korzystanie z bankowych usług jest dzisiaj bardzo powszechne. Szczególnie, że mamy możliwość wykonywania wszelkich operacji przez Internet, bez konieczności wizyt w placówkach banków. Nawet otwierając rachunek nie musimy wychodzić z domu: wystarczy wypełnienie formularza na stronie WWW, a po kilku dniach zawita do nas kurier z umową. Można również zweryfikować dane poprzez videoczat lub przelew z innego, prowadzonego przez nas konta. W takim wypadku założenie konta przebiega jeszcze szybciej i jest bardzo proste. Oczywiście nie ma również przeszkód, aby jednak odwiedzić najbliższy oddział banku i po wyczerpującej rozmowie z pracownikiem zawrzeć umowę w tradycyjny sposób. Jeżeli interesuje nas konto bez opłat musimy najpierw wnikliwie zapoznać się z ofertą banku. Zdarza się, że w ogólnych informacjach nie są podawane dokładne dane, warto więc jest się bardziej wgłębić w temat, aby potem nie zostać niemile zaskoczonym. Zazwyczaj banki reklamują się hasłem “konto za 0 zł”. Co to dokładnie oznacza? Otóż w wypadku, kiedy chodzi o całkowicie darmowy rachunek, to nie będziemy ponosili opłat za jego założenie, prowadzenie oraz utrzymanie karty debetowej, niezależnie od ilości operacji, jakie przeprowadzamy na koncie w ciągu miesiąca. Rachunki są całkowicie bezpieczne. Dodatkowo nie ma także opłat za wypłaty z bankomatów, ani prowizji za przelewy krajowe. Część banków oferuje również kilka darmowych przelewów ekspresowych w miesiącu. Kto może założyć konto bez opłat? Jest ono szczególnie dedykowane osobom pracującym, które mają regularne dochody, jednak takie konto może założyć niemal każdy, dorosły człowiek. Ponadto wiele banków posiada specjalne oferty darmowych rachunków przeznaczone dla studentów, uczących się zarówno dziennie, jak i zaocznie.

Kiedy konto za 0 zł, nie do końca jest bezpłatne?

Pamiętajmy, żeby przed założeniem konta w banku bardzo dokładnie zapoznać się z regulaminem i warunkami umowy. Większość osób nie czyta tego, co jest napisane tzw. drobnym druczkiem, a to niekiedy może przynieść niepożądane konsekwencje. Część banków, oferujących konto bez opłat, wprowadza koszty, których na pierwszy rzut oka nie widać. Często, po wypełnieniu formularza na stronie internetowej banku można znaleźć informację, że nie poniesiemy żadnych kosztów, związanych z prowadzeniem rachunku, tylko w określonych wypadkach. Może to być np. konieczność zaistnienia wpływów na konto w wysokości co najmniej 1000 PLN miesięcznie, przelewania na rachunek stałych, regularnych dochodów lub wykonywania operacji kartą debetową na kwotę 300 PLN miesięcznie. Oczywiście są to jedynie przykłady, a warunki korzystania z darmowego konta są określane przez bank, dlatego dokładnie czytajmy wszystko, co jest zamieszczone na stronie internetowej lub w dokumentach przedstawianych przez pracownika placówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here