Działalność gospodarcza krok po kroku

Polska jest bez wątpienia jednym z tych krajów europejskich, gdzie trudno jest znaleźć satysfakcjonującą pracę. Najczęściej jest to praca, która nie odpowiada nam pod względem warunków finansowych. Bywa też tak, że problemem staje się praca zmianowa, czy zbyt duże dla organizmu obciążenie. Dlatego też wiele osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej.
Działalność gospodarcza krok po kroku
Pierwszym krokiem do założenia działalności gospodarczej jest tak naprawdę decyzja o tym, że chcemy pracować na własne konto. Określenie miejsca wykonywania pracy oraz jej charakteru to podstawowe sprawy, o których trzeba zdecydować. A gdy będziemy już pewni swojej decyzji, wówczas możemy pójść do właściwego nam Urzędu Miasta i tam złożyć wniosek o otworzenie działalności gospodarczej. Sam wniosek nie jest jako szczególnie skomplikowany. Jego złożenie zajmuje właściwie chwilę. Później wystarczy poczekać na dokument, który będzie podstawą do załatwienia formalności w Urzędzie Skarbowym oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Zacznijmy jednak od Urzędu Skarbowego. Jeśli chcemy prowadzić własną działalność, musimy ją na bieżąco rozliczać. Jeżeli nie mamy w tych sprawach żadnego doświadczenia, wówczas musimy zgłosić się po pomoc do biura rachunkowego. Prowadzenie księgowości to nasz obowiązek. A żeby nie było z tym problemów, należy wypełniać go zawsze zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. I dlatego warto do współpracy mieć kogoś, kto się na tym po prostu zna. Gdy już będziemy wiedzieli, w jaki sposób będziemy się rozliczać z Urzędem Skarbowym, czeka nas wizyta w nim w celu złożenia dokumentów potrzebnych w przyszłości do prowadzenia wspomnianych rozliczeń.
Teraz czas przyjrzeć się Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Jak dobrze wiemy ubezpieczenie w tym zakładzie jest dzisiaj obowiązkowe i dotyczy to również wszystkich samozatrudnionych. Dlatego bez wizyty w ZUS na pewno się nie obejdzie. Podczas tej wizyty trzeba złożyć deklarację, w której zawiera się informacje na temat ilości pracowników. Jeżeli nie zatrudniamy nikogo, wówczas naszym obowiązkiem jest złożenie deklaracji tylko za siebie. Ona też pozwoli pracownikowi zakładu przekazać nam informacje na temat wysokości wszystkich składek, które trzeba będzie opłacać. A kiedy musimy dokonać pierwszej wpłaty? Dopiero do dnia dziesiątego bądź piętnastego (w zależności od ilości zatrudnianych osób) kolejnego miesiąca. Jeżeli więc działalność chcemy otworzyć pierwszego marca, pierwsza składka ubezpieczeniowa będzie do zapłacenia w kwietniu. Nie oznacza to jednak, że dopiero od kwietnia będziemy ubezpieczeni. Już od dnia zgłoszenia będziemy podlegać bowiem ubezpieczeniu z tytułu prowadzonej działalności.
Kiedy już wiemy, jak wygląda to od strony formalnej, możemy powiedzieć o kwestiach podatku od dochodu oraz wysokościach składek. Jeżeli chodzi o dochód to małe firmy, które nie przewidują wysokich dochodów, mogą wybrać zwolnienie z podatku VAT. Wówczas obowiązuje tylko osiemnastoprocentowy podatek dochodowy. Jak wskazuje nazwa jest on odprowadzany od dochodu, czyli po odliczeniu wszystkich kosztów, jakie firma ponosi. A co z wysokością składki ZUS? Ta uzależniona jest w naszym kraju od długości prowadzenia firm oraz w pewnym stopniu od przychodów. Młode firmy mogą liczyć bowiem na preferencyjną stawkę nazywaną ulgą na start. Wówczas płacą mniej więcej o połowę niższy ZUS, którego pełna stawka w najniższym wymiarze wynosi około 1300 zł. Jest to więc rzeczywiście duża ulga. Wraz ze styczniem 2019 roku wprowadzony został też nowy przepis, który jest wyjściem naprzeciw najmniejszym firmom, gdzie przychód nie przekracza rocznie trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, co miesięcznie daje około 5200zł. Jeśli ktoś zarabia mniej, może wówczas złożyć wniosek o ustalenie nowej stawki ubezpieczeniowej, która będzie proporcjonalna do przychodu. To z pewnością pomaga odciążać najmniejsze firmy, gdzie przychód jest po prostu na niezbyt wysokim poziomie i który przecież należy zawsze pomniejszyć o koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here