Dążenie do zarobku

Każda młoda osoba, która skończy studia i szkołę, zastanawia się z pewnością jaką pracę wybrać i w którą stronę pójść w swoim życiu. Czasem mamy naprawdę mnóstwo alternatyw i jest nam się bardzo ciężko zdecydować. Słuchamy się wtedy innych i staramy się usłyszeć od kogoś jakąś wartościową radę. Gdy musimy wybrać dalszą drogę naszego życia, jesteśmy jeszcze bardzo młodymi osobami i nie zawsze mamy sprecyzowane w głowie, co chcielibyśmy robić. Dlatego też wiele osób chce wręcz tego, by rodzic bądź ktoś starszy zdecydował za niego i pomógł mu nakreślić jakiś plan działania. Sam miałem podobnie, gdyż po maturze nie wiedziałem zupełnie co robić dalej.

Jest się jeszcze przecież bardzo młodą osobą i nie ma się z reguły pojęcia co będzie się chciało robić mają powiedzmy 30 lat. W moim odczuciu jest bowiem taki wiek, w którym już w pełni dojrzewamy i jesteśmy totalnie świadomi siebie. Czasem w życiu mamy dużo szczęścia i urodzimy się w bogatej rodzinie, a co za tym idzie nie musimy się w ogóle martwić o nasz los. Praca sama wpadnie nam w ręce i znajdziemy zatrudnienie prawdopodobnie w firmie taty, bądź któregoś z jego znajomych. Jest też duża szansa, że nasz rodzic przepisze nam swoją firmę i zostaniemy w bardzo młodym wieku szefami. Niestety nie zawsze trafi nam się tak szczęśliwy los i będziemy musieli szukać siebie sami.

Kończąc studia będziemy z dnia na dzień wchodzić w dorosłe życie i szukać siebie. Zaczniemy się zastanawiać jak dobrze zarobić i czy zostać w naszym kraju. Mnóstwo młodych ludzi, którzy wykształcili się na studiach i nauczyli języka obcego, wyjeżdża bowiem od razu po ostatnim semestrze za granicę. Nie chcą się oni okłamywać, znając dobrze nasz polski rynek, że dostaną tu godną pracę, która pozwoli im żyć na dobrym standardzie. Szczerze mówiąc nie dziwi mnie w ogóle takie podejście, gdyż jest ono bardzo zdrowe i racjonalne. Stawki w Polsce są bardzo słabe i każda młoda osoba, która chce uzbierać na samochód czy mieszkanie, nie będzie mieć raczej szans odłożyć na nie nawet po kilku latach pracy w Polsce.

Mówię tu oczywiście o przeciętnym kowalskim, który skończy studia i nie uda mu się znaleźć pracy w wymarzonej korporacji, w której to stawki są całkiem przyzwoite i pracując tam regularnie można żyć na średnim poziomie. Niestety większość młodych studentów swoją pierwszą pracę znajduje w sklepach czy też w sieci fast food. Wiem to z doświadczenia i widzę gdzie pracują moi znajomi, którzy mieli wielkie plany podboju świata. Nie udało się im jednak w Polsce wykorzystać w zupełności tych kilku lat na studiach i skończyli w pracach, w których zatrudnienie znajdują osoby po podstawówce. Oczywiście tutaj trzeba zaznaczyć, że jeśli ktoś ma wysokie kompetencje i jest naprawdę dobry, to dobrą pracę znajdzie od razu.

Tutaj mowa jednak o tak zwanych kujonach, którzy wyjeżdżając ze swoją wiedzą za granicę, mogliby naprawdę podbić świat. Niestety czasem nie wierzą w siebie i zostają w Polsce, a firmy wykorzystują takie osoby skrzętnie, płacąc im naprawdę małe pieniądze, patrząc pod kontem skali talentu takich osób. Ja zaraz po studiach wyjechałem do Norwegii, gdzie miałem znajomego z liceum, który na studia nie poszedł w ogóle i postanowił udać się od razu o pracy. Gdy doleciałem na miejsce zobaczyłem, że zrobił naprawdę dobry interes. Miał już po trzech latach pracy własne mieszkanie i świetny samochód. A przecież to ja poszedłem na studia a on skończył tylko liceum.

Pamiętam, że śmiał się trochę ze mnie, ale wszystko odbywało się oczywiście w formie żartu. Kto mógłby przypuszczać, że po zakończeniu studiów będę w dużo gorszym położeniu niż on. Jak jednak czas pokazał jego wybór był dużo lepszy. Nie stał się on dużo głupszym człowiekiem przez to, że nie poszedł na studia. W mojej ocenie nie są one żadnym wyznacznikiem inteligencji i każdy samouk może nauczyć się w tym czasie bardzo dużo na własną rękę. Znam sporo osób, które nie były na studiach, a czytają bardzo dużo książek i ich iloraz inteligencji jest naprawdę na wysokim poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here