Zużyty olej spożywczy

Przemysł spożywczy jest jednym z największych na świecie. Zapotrzebowanie na produkty tej kategorii wciąż zwiększa się, a zainteresowanych także przybywa. Z racji tego, iż konsumenci stają się coraz bardziej świadomi zagrożeń ze strony efektu cieplarnianego, pojawiają się różne pomysły, w jaki sposób pozbywać się składników spożywczych w sposób ekologiczny.

Jednym z najchętniej używanych elementów naszej diety są oleje spożywcze. Choć nazwa kojarzy się z przyrządzaniem potraw, oleje są składnikami większości artykułów spożywczych, przez słodycze, przekąski, a na przetworzonych wyrobach mięsnych kończąc.

Olej spożywczy kontra ekologia

Utylizacja odpadów to nie tylko wielkie oczyszczalnie, wysypiska, ale także życie przeciętnych ludzi. Już w zaciszu naszych domów możemy dbać o środowisko. Jeżeli posiadamy w swoich zasobach olej spożywczy, którego nie zamierzamy wykorzystać, możemy w prosty sposób uwolnić się od niepotrzebnych odpadków. Taki olej należy przelać go do specjalnego pojemnika.

Może to być przykładowo niepotrzebne wiadro, w którym składujemy taki olej. Mimo, iż jest to produkt pochodzenia roślinnego, w wyniku procesu smażenia powstają szkodliwe substancje, dlatego wyrzucanie zakręconych butelek do koszy, czy wylewanie olejów do kanalizacji nie jest dobrym pomysłem.

Na rynku jest wiele firm, które zajmują się odbiorem takich substancji, a następnie ich utylizacją. Możemy pojemnik z zużytym olejem, który jest zapełniony uznać jako odpad mieszany i w ten sposób go zutylizować. Jeśli posiadamy jego większe ilości możemy skorzystać z usług profesjonalistów.

Olejowy biznes, czyli płynne złoto

Szczególną dbałość o odpowiednią utylizację olejów spożywczych wykazują lokale gastronomiczne. Są to miejsca, gdzie jest mnóstwo odpadów pochodzących ze smażenia czy pieczenia. Ich obowiązek utylizacji tych materiałów jest sankcjonowany przez prawo. Takie lokale gastronomiczne zazwyczaj mają podpisany kontrakt z daną firmą, która odbiera oleje i zajmuje się ich utylizacją. Niektórzy właściciele, zwłaszcza mniejszych restauracji, na własną rękę dostarczają je do odpowiednich miejsc, gdzie w bezpieczny sposób można go zrecyklingować. Niektóre z nich wykonują oczyszczanie olejów z szkodliwych cząstek i substancji. Dzięki temu może on być ponownie wykorzystany. W jaki sposób? Przede wszystkim jako oleje napędowe, które stanowią świetną alternatywę dla coraz droższych produktów pochodzenia rafineryjnego.

Głos ekologów coraz bardziej jest brany pod uwagę na rynku spożywczym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nawet zwykły olej, w końcu produkt naturalny, może szkodzić środowisku, w szczególności zużyty olej. Świadomość jest większa, ale też wielu światowych gigantów ugina się pod groźbą sankcji oraz możliwości utraty klientów z powodu złej polityki dotyczącej ekologii. Problem utylizacji oleju spożywczego powoli odchodzi w niepamięć, jednak na horyzoncie pojawia się dużo większy problem- produkcja oleju. Kolejny proceder, który choć niezbędny do przetrwania wielu branż, to niezwykle szkodliwy dla planety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here