Nie warto trzymać gotówki pod materacem

Twoje łóżko jest idealne do wielu rzeczy – ale przechowywanie oszczędności na pewno nie jest jedną z nich. Dowiedz się gdzie Twoje pieniądze będą bardziej bezpieczne i pozwolą uniknąć skutków inflacji.

Przechowywanie dużych ilości pieniędzy w domu, a nie w banku jest złym pomysłem ponieważ:

  • Twoje oszczędności z czasem stracą na wartość – nie zarobisz żadnych odsetek.
  • Kradzież lub pożar mogą pochłonąć twoje pieniądze – wiele polis ubezpieczeniowych nie pokryje pieniędzy pozostawionych w domu, a jeśli tak się stanie, pokryją one jedynie niewielką kwotę. Jeśli nie masz ubezpieczenia mienia, na pewno żadna z nich nie zostanie pokryta.

Martwisz się, że Twoje pieniądze nie będą bezpieczne w banku?

Bank jest tak naprawdę jednym z najbezpieczniejszych miejsc na Twoje pieniądze. Gotówka, którą wpłacasz do banków jest chroniona przez bankowy fundusz gwarancyjny.

Limit ochrony oszczędności wynosi 100,000 euro. Ta kwota jest gwarantowana w całości. W szczególnych przypadkach na Twój wniosek bank może ochronić Cię gwarancją do równowartości do 200,000 euro.

Jak znaleźć bezpieczny kąt dla swojej gotówki?

Krok 1 – Załóż konto bankowe

Dobrze jest mieć konto rozliczeniowe lub konto oszczędnościowe na bieżące potrzeby.

Następnie można przyjrzeć się dedykowanym kontom oszczędnościowym, na których dodatkowa gotówka może zarobić większe odsetki, ale nie koniecznie będzie mogła zostać w każdym momencie wypłacona.

Konto można otworzyć za darmo w większości banków. Ich placówki powinny udzielić Ci wszelkiej niezbędnej do tego pomocy.

Krok 2 – Znajdź najlepsze miejsce na wolną gotówkę

Istnieje wiele kont oszczędnościowych, na których można bezpiecznie lokować swoje pieniądze i obserwować, jak zarabiają odsetki.

Ogólną zasadą mówi, że otrzymasz lepsze stopy procentowe, jeśli zdeponujesz swoje pieniądze na dłuższy okres.

Jeśli wiesz na co zwracać uwagę możesz otrzymać przyzwoity zwrot i nadal mieć szybki dostęp do swoich pieniędzy.

Porównanie stron internetowych banków to dobry punkt wyjścia dla wszystkich próbujących znaleźć konto dostosowane do ich potrzeb.

Pamiętaj:

Porównanie stron internetowych nie da Ci jednakowych rezultatów więc przed podjęciem decyzji upewnij się, że korzystasz z więcej niż jednej takiej strony.

Ważne jest również, aby zrobić kilka analiz dotyczących rodzajów produktów i funkcji, których potrzebujesz przed dokonaniem wyboru lub zmianą usługodawcy.

Oszczędzanie to nie inwestowanie

Pamiętaj, że oszczędzanie to forma przechowywania pieniędzy, które wolne są od ryzyka. Inwestycje natomiast prawie zawsze wiążą się z niepewnością co do tego, czy środki będą przedmiotem zakładanego zwrotu. Co więcej, może się okazać, że po zamknięciu inwestycji masz na rachunku mniej pieniędzy, niż zgromadziłeś wcześniej. Dlatego też zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek decyzje inwestycyjne, sugerujemy zapoznać się z odpowiednią literaturą o inwestowaniu, która pomoże Ci podjąć bardziej racjonalne decyzje. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here