Multitasking w pracy prowadzi do zwiększenia zmęczenia, a także narastającego poziomu stresu. Efekty pracy wbrew pozorom nie są wcale lepsze, ale gorsze. Przekonaj się dlaczego robienie wielu czynności naraz może zrujnować Twoją karierę. Multitasking rujnuje naszą produktywność, a w rezultacie może pogorszyć wykonanie naszej pracy i co za tym idzie, zwiększyć szanse na zwolnienie z pracy. Przekonaj się dlaczego multitasking jest tak szkodliwy dla kariery.
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/multitasking-najwiekszy-morderca-twojej-produktywnosci/
Multitasking to więcej błędów, więcej stresu oraz więcej czasu
Za wykonywanie kilku czynności na płacisz nie tylko czasem, ale również energię. W gorszym scenariuszu będzie to także nasze zdrowie oraz pieniądze. Tak naprawdę multitasking nie polega na wykonywaniu kilku czynności jednocześnie, na ciągłym przeskakiwaniem pomiędzy zadaniami.
Takie przeskakiwanie pomiędzy wieloma czynnościami do wykonania kosztuje nas bardzo dużo cennej energii. Praca w taki sposób jest naprawdę wyczerpująca. Koncentracja na jednej czynności jest o wiele bardziej męcząca, niż ciągłe ciągłe przeskakiwanie z jednego zadania na drugie.
Nikt nie posiada talentu do multitaskingu
Bardzo często zdarza się tak, że ktoś kto wykonuje wiele zadań na raz jest jednocześnie w tym słaby. Potwierdził to eksperyment w 2009 roku. Uczestnicy eksperymentu z Uniwersytetu Stanforda mieli za zadanie w szybkim tempie zadeklarować, czy widzą spółgłoskę, samogłoskę lub liczbę parzystą czy nieparzystą.
Osoby, które korzystały na co dzień w multitaskingu wypadły o wiele gorzej, niż uczestnicy badania, którzy takowego nie praktykowali. Nasuwają się więc pewne wnioski.
Multitasking sprawia, że będziemy mniej inteligentni
Na liście, rzeczy zawierających błędy popełniane przy wielozadaniowości znajdziemy między innymi:
• Większą liczbę błędów
• Pochłonięcie większej ilości czasu
• Wywołanie większego stresu
• Zwiększenie produkcji hormonów stresu oraz hormonu adrenaliny
• Zmniejszenie kreatywności oraz zdolności do pogłębionej pracy
• Utrudnienie eliminacji mało istotnych szczegółów
Jako ciekawostka, która skusi nas do zrezygnowania z multitaskingu może skłoni nas coś zupełnie innego. Udowodnione jest, że nasza skuteczność w rozwiązywaniu problemów spada podczas wykonywania multitaskingu o równowartość około 10 punktów IQ. Jest to dosyć przerażające, a niektórzy po takiej informacji zmieniają swoje dotychczasowe działanie.
Zobacz też: http://www.trenujsukces.pl/praca-zdalna-podczas-epidemii/